Iranian Agriculture News Agency

جلوبند تراکتور در تراکتورسازی ایران بومی سازی شد

معاون فنی و مهندسی گروه صنعتی تراکتورسازی ایران از دستیابی به تکنولوژی تولید مجموعه جلوبند تراکتور و بومی سازی آن در این گروه صنعتی خبرداد و گفت: قیمت تمام شده نمونه داخلی کمتر از یک سوم مشابه خارجی است.

جلوبند تراکتور در تراکتورسازی ایران بومی سازی شد

به گزارش خبرنگار ایانا در آذربایجان شرقی، امیر جدیری فیضی بیان کرد: در دستیابی به این تکنولوژی از هیچ الگو و نمونه مشابه خارجی استفاده‌نشده است بلکه با اتکاء به دانش متخصصان داخلی و مهندسان تراکتورسازی در کمتر از ۶ ماه موفق به طراحی و تولید نمونه شدیم.

وی افزود: این مزیت تراکتوری در ایران وجود نداشت و کمتر به آن توجه شده و حتی در حوزه ادوات سازی نیز برای این تکنولوژی در کشور کمترین گامی برداشته نشده بود که با طراحی و تولید مجموعه اتصال سه‌نقطه و PTO جلو بند تراکتور، شاهد رونق گرفتن تولید ادوات جلوبندی تراکتور نیز خواهیم بود.

وی با اشاره به اینکه ایده اضافه کردن این مجموعه برای تراکتور بعد از دریافت استاندارد روسیه و حضور در بازارهای اوراسیا شکل گرفت، تأکید کرد: با توجه به گرانی و محدودیت منابع در بیشتر کشورها، استفاده از توان و ظرفیت‌های تراکتور حائز اهمیت است بنابراین پاسخگویی به نیاز و خواسته‌های مشتریان این پروژه در دستور کار قرار گرفت که خوشبختانه در کمترین زمان ممکن طراحی و نمونه‌سازی آن انجام شد.

جدیری خاطرنشان کرد: تکنولوژی این سیستم در اختیار معدود کشورهایی همانند آمریکا، هلند، انگلیس و چین بود که کمتر تمایل به ارائه آن به سایر تولیدکنندگان داشتند و مهم‌تر اینکه با توجه به تنوع تولیدی تراکتورهای شرکت‌های مختلف اتصال سه‌نقطه قابل‌نصب بر روی محصولات سایر تراکتورها نبود و حالت اختصاصی داشت.

این فعال حوزه صنعت افزود: به‌رغم همه محدودیت‌ها، اکنون با همت متخصصان داخلی تراکتورسازی ایران در جمع دارندگان تکنولوژی تولید مجموعه اتصال سه‌نقطه و PTO جلوی تراکتور قرارگرفته است.

وی قیمت مجموعه مشابه خارجی را نزدیک به هشت هزار و ۵۰۰ دلار اعلام کرد و گفت: قیمت تمام‌شده نمونه تولیدی توسط محققان داخلی نزدیک به ۲ میلیارد ریال معادل چهار هزار دلار است که در صورت تولید انبوه آن شاهد کاهش قیمت به کمتر از یک‌سوم قیمت نمونه تولیدی شده خواهیم بود و این آمار و ارقام حکایت از عواید اقتصادی حاصل از دستیابی به دانش فنی دارد.

طراح مجموعه اتصال سه‌نقطه و PTO جلوی تراکتور که محصول طراحی‌شده توسط وی بر روی تراکتورهای سنگین نصب خواهد شد درباره این تولید و قابلیت‌های آن گفت: با نصب این سامانه بر روی تراکتور، کارکرد و کاربرد تراکتور دو برابر افزایش می‌یابد و به‌عبارت‌دیگر می‌توان با یک‌بار عبور از سطح مزرعه دو عملیات کشاورزی را باهم انجام داد.

شورش خاطری به قابلیت استفاده از خاک ورز و کارنده یا عملیات برگ‌زنی و برداشت محصول به‌طور هم‌زمان و فقط با یک تردد در سطح خاک اشاره کرد و یادآور شد: این امر مزیت‌های بسیاری برای صنعت کشاورزی دارد و می‌تواند باعث رونق تولیدات کشاورزی شود.

وی کاهش مصرف سوخت به میزان بیش از ۴۰ درصد، کاهش تراکم خاک کشاورزی، صرفه‌جویی ۵۰ درصدی در زمان و انجام به‌موقع عملیات کشاورزی را به‌عنوان مزیت‌های طرح خود عنوان و تأکید کرد: مضرات ناشی از مصرف سوخت‌های نفتی در تمامی بخش‌ها از زیست‌محیطی گرفته تا هزینه‌های اقتصادی آن بر همه روشن است که این معایب در حوزه کشاورزی دوچندان اهمیت پیدا می‌کند بنابراین کاهش مصرف آن به نفع کشاورز و کشاورزی خواهد بود.

خاطری محدودیت زمان در بخش کشاورزی را حائز اهمیت دانست و گفت: این نوآوری، زمان عملیات کشاورزی را تا ۵۰ درصد به‌واسطه انجام ۲ فرآیند در یک‌بار تردد تراکتور بر سطح مزارع کاهش می‌دهد و هدر رفت محصولات کشاورزی به دلیل عدم تطابق زمان عملیات کشاورزی به‌وفور اتفاق می‌افتاد که به‌تبع استفاده از مجموعه اتصال سه‌نقطه و PTO جلوی تراکتور، کشاورز می‌تواند در مدیریت این موضوع نیز به موفقیت‌های قابل‌توجهی دست یابد.

مدیر پروژه اتصال سه‌نقطه و PTO جلوی تراکتور گروه صنعتی تراکتورسازی ایران گفت: کارکرد اتصال سه‌نقطه جلوی طراحی‌شده کاملاً هیدرولیکی و برقی بوده و با استفاده از کلیدهای برقی قابل‌کنترل است اما درعین‌حال قطعات آن قابلیت جداسازی از تراکتور و انفصال و مونتاژ مجدد را دارند.

خاطری درباره دیگر مشخصات فنی این محصول نیز گفت: مجموعه طراحی‌شده دارای محور توان دهی هزار دور در دقیقه بوده و با اعمال تغییراتی قابلیت نصب بر روی انواع تراکتورهای سبک و سنگین را دارد.

گروه صنعتی تراکتورسازی ایران به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده ادوات کشاورزی با ۹ شرکت اقماری در تبریز، دو شرکت در سنندج و ارومیه و دو نمایندگی در خارج از کشور فعال بوده و با حدود پنج دهه فعالیت درزمینهٔ تولید تراکتور، در عرصه تولید ۷۱ نوع انواع موتور در بخش‌های کشاورزی، صنعتی و خودرو فعالیت دارد.

 

خبرنگار: مهسا رمضانی

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید