Iranian Agriculture News Agency

بهره‌برداری از 107 پروژه بخش کشاورزی آذربایجان شرقی

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی از بهره‌برداری تعداد 107 پروژه با اعتباری بالغ بر 13 هزار و 343 میلیارد ریال در ششمین روز از دهه فجر در این استان خبر داد.

بهره‌برداری از 107 پروژه بخش کشاورزی آذربایجان شرقی

به گزارش خبرنگار ایانا در آذربایجان شرقی، اکبر فتحی در مراسم افتتاح پروژه‌های بخش کشاورزی آذربایجان شرقی به‌صورت ویدئو کنفرانس با حضور مالک رحمتی استاندار آذربایجان شرقی افزود: 445 میلیارد ریال هزینه‌های پروژه‌های به بهره‌برداری رسیده از محل اعتبارات دولتی و هزار و 111 میلیارد ریال از محل تسهیلات بانکی و مبلغ 11 هزار و 788 میلیارد ریال سهم آورده متقاضی است و با بهره‌برداری از کل این پروژه‌ها برای 427 نفر تثبیت اشتغال، هزار و 194 نفر غیرمستقیم و 838 نفر اشتغال جدید ایجاد شده و تعداد دو هزار و 612 خانوار از این طرح‌ها بهره‌مند شدند.

وی خاطرنشان کرد: 28 ماه گذشته پروژه‌های نیمه تمام بخش کشاورزی در زمینه‌های عمرانی و طرح‌های اقتصادی شناسایی شده و برای پروژه‌های عمرانی از محل اعتبارات منابع مختلف ملی، استانی و سفر ریاست جمهوری و هیئت دولت، اعتبارات لازم پیش‌بینی، مصوب و اجرای تعداد کثیری از طرح‌ها آغاز شده و یا در حال اجرا است.

 فتحی ادامه داد: در زمینه طرح‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری نیز خوشبختانه با پیگیری و تامین بخشی از تسهیلات مورد نیاز و رفع موانع در کارگروه «تسهیل و رفع موانع تولید استان» بسیاری از مشکلات برطرف شده و بخشی از طرح‌های کلان در مناسبت‌های مختلف و به ویژه در دهه مبارک فجر امسال به بهره‌برداری رسید.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی توضیح داد: پروژه‌ای که در شهرستان ملکان به بهره‌برداری رسید، پروژه توسعه مرغداری گوشتی آقای بهمن شیمی بود که با اعتبار 262 میلیارد ریال در روستای نصرت آباد امیرغایب در زمینی به مساحت 23 هزار مترمربع مورد بهره‌برداری قرار گرفت. با اجرای این طرح، تعداد چهار سالن تولیدی جدید‌الاحداث افتتاح شد و تعداد کل سالن‌های تولیدی این واحد به 6 سالن افزایش یافته و ظرفیت تولید نیز به 57 هزار و 600 قطعه ارتقاء می‌یابد. اشتغال مستقیم این پروژه 18 نفر است.

فتحی افزود: هم‌زمان با این طرح، مجموعاً هفت واحد دیگر پرورش طیور در زمینه تولید گوشت سفید و شترمرغ با سرمایه‌گذاری معادل 581 میلیارد ریال در شهرستان‌های سراب، هشترود، بستان آباد، هریس، ملکان و کلیبر به بهره‌برداری رسید که در کل با بهره‌برداری از این واحدها، سالانه بالغ‌بر 200 هزار قطعه مرغ گوشتی و 400 قطعه شترمرغ به ظرفیت استان اضافه و تولیدات گوشت سفید استان از 98 هزارتن موجود به رقم 100 هزارتن افزایش می‌یابد.

وی ادامه داد: پروژه‌ای که در شهرستان سراب به بهره‌برداری رسید، پروژه کشتارگاه صنعتی دام آوران پاک ذبح سراب واقع در روستای بافتان است که با اعتبار 700 میلیارد ریال با ظرفیت تولیدی هزار و 985 تن در سال با اشتغال 30 نفر مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

فتحی خاطرنشان کرد: همچنین هم‌زمان با این طرح، در مجموع 25 طرح صنایع تبدیلی و غذایی دیگر نیز با ظرفیت تولید و نگهداری انواع محصولات کشاورزی بالغ‌بر 91 هزار تن در سال با سرمایه‌گذاری معادل 6 هزار و 611 میلیارد ریال با اشتغال‌زایی مستقیم و غیرمستقیم حدود هزار و 208 نفر در سال در 11 شهرستان به بهره‌برداری رسید که با اجرای این پروژه‌ها در قالب پنج واحد سردخانه‌ای، دو واحد کشتارگاه دام و طیور، سه واحد کارخانه خوراک دام و سایر واحدهای فراوری و بسته‌بندی انواع محصولات کشاورزی از قبیل خشکبار و خرما و میوه خشک، ظرفیت فراوری محصولات کشاورزی به 5.5 میلیون تن در سال ارتقا می‌یابد.

وی گفت: پروژه‌هایی که در شهرستان عجب شیر مورد بهره‌برداری قرار گرفت، دو واحد گلخانه‌ای متعلق به آقایان شهاب پورقلی و کامران سمیعی با مجموع 14 هزار مترمربع در شهرک گلخانه‌ای عجب شیر بود که با اعتبار 654 میلیارد ریال سرمایه‌گذاری به بهره‌برداری رسید.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی توضیح داد: هم‌زمان با اجرای این پروژه‌ها از چهار واحد گلخانه‌ای دیگر نیز در مساحت 13 هزار مترمربع در شهرستان‌های میانه، اهر، اسکو و مرند با سرمایه‌گذاری معادل 234 میلیاردریال با اشتغال 41 نفر به بهره‌برداری رسید که در کل با افتتاح این پروژه‌ها، سطح گلخانه‌های استان به رقم 387 هکتار با ظرفیت تولید 97 هزار و 500 تن در سال بالغ می‌شود.

فتحی افزود: همچنین امروز بهره برداری از 2 واحد پرورش دام (پرورش گاوشیری و گوسفند داشتی) با سرمایه گذاری معادل 205 میلیارد ریال با اشتغالزایی 25 نفر در سال در شهرستان های بستان آباد و آذرشهر که با بهره برداری از این واحدها، سالانه بالغ بر 340 راس دام مولد پرورش داده شده و در مجموع ظرفیت گوشت قرمز تولیدی استان به 57 هزار تن در سال و تولید شیرخام تولیدی به 650 هزار تن در سال می رسد انجام گرفت.

وی ادامه داد: پروژه‌های شهرستان تبریز در زیر بخش آب و خاک شامل طرح‌های آبیاری کم فشار در مساحت 165.5 هکتار با اعتبار 33 میلیارد ریال (25.5 میلیارد دولتی و 7.5 میلیارد آورده بهره برداران) نیز افتتاح شد.

فتحی اضافه کرد: هم‌زمان با افتتاح این طرح‌ها، بهره‌برداری از 45 پروژه زیربنایی آب و خاک دیگر شامل سامانه‌های نوین آبیاری در سطح 312 هکتار به طور هم‌زمان در سطح استان شامل سیستم‌های تحت فشار، بارانی، قطره‌ای و کم فشار و نیز احداث کانال‌های آبیاری عمومی به طول 7.3 کیلومتر در 9 شهرستان، احداث جاده‌های دسترسی به مزارع در شهرستان کلیبر و مرمت و بازسازی یک رشته قنات در شهرستان آذرشهر، با هزینه کرد کل به مبلغ 300 میلیاردریال از محل اعتبارات دولتی (استانی و ملی) آغاز شد که با اجرای طرح‌های مذکور مساحت اجرا شده سیستم‌های نوین آبیاری استان به مساحت 70 هزار و 659 هکتار افزایش پیدا می‌کند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی اضافه کرد: بهره‌برداری از چهار واحد شیلات و آبزیان با سرمایه‌گذاری معادل چهار هزار و 45 میلیارد ریال با اشتغال‌زایی 437 نفر در سال برای پرورش ماهی سردابی و جلبک در شهرستان‌های میانه و خداآفرین انجام شد که با اجرای این پروژه‌ها هزار و 500  تن تولیدات شیلاتی وارد چرخه تولید استان شده و به 11 هزار تن ارتقاء می‌یابد.

فتحی افزود: بهره‌برداری از 11 پروژه آبرسانی به قشلاقات عشایری، احداث گابیون و مخازن ذخیره آب با اعتباری معادل 100 میلیاردریال و بهره‌مندی تعداد 236 خانوار در هفت شهرستان نیز انجام شد که با اجرای این پروژه‌ها امکانات زیربنایی اعم از آب، برق ، گاز و مخابرات و جاده‌های دسترسی از 82 درصد به 97 درصد ارتقا می‌یابد.

وی ادامه داد: بهره‌برداری از یک پروژه آبخیزداری و حفاظت خاک و کنترل رسوب با سرمایه‌گذاری 23 میلیارد ریال و تثبیت اشتغال 8 نفر در شهرستان مرند انجام شد که با اجرای پروژه‌ها، مساحت پروژه‌های آبخیزداری استان برابر 455 هزار و 141 هکتار در سطح استان رسید.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید