Iranian Agriculture News Agency

دادستان عمومی و انقلاب تبریز:

قلع و قمع یک ویلای غیرمجاز 60 میلیارد تومانی در محدوده شهر تبریز

دادستان عمومی و انقلاب تبریز از تخریب یک ویلای غیرمجاز 60 میلیارد تومانی به وسعت 600 مترمربع در محدوده شهر تبریز خبر داد.

قلع و قمع یک ویلای غیرمجاز 60 میلیارد تومانی در محدوده شهر تبریز

به گزارش خبرنگار ایانا در آذربایجان شرقی،  بابک محبوب علیلو در جلسه‌ای که به مناسبت سالروز تاسیس سازمان امور اراضی برگزار شده بود با تبریک ایام دهه فجر بیان کرد: امنیت غذایی و صیانت از بسترهای این امنیت موضوع مهمی است که در اقتصاد کشور تاثیرگذار است لذا باید در انجام وظایف در این حوزه حساسیت و دغدغه داشته باشیم و خود را مسئول بدانیم و در راستای رفع دغدغه‌ها پیش برویم. 

وی با تشکر از همکاران امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی که برای صیانت از اراضی تلاش می‌کنند، اضافه کرد: عملکرد کمیسیون رفع تداخلات هم در حوزه حقوق عمومی و هم خصوصی تاثیر مستقیم دارد، لذا باید به هر دو حوزه توجه و اهتمام داشته باشیم. ما اجازه نداریم ذره‌ای به حق‌الناس تعرض کنیم. اگر محرز می‌شود حقی برای شخصی متصور است اجازه نداریم حتی یک سانتی‌متر به زمین آن تعرضی کنیم چون حق‌الناس حرمت دارد و باید برای مالکیت احترام بگذاریم.

علیلو اضافه کرد: بخشی از پرونده‌هایی که به‌صورت حقوقی یا کیفری در مراجع قضایی مطرح می‌شود نشات گرفته از اختلاف مالکیت نسبت به اراضی تحت تصرف است. ما هر چقدر بتوانیم در راستای تعیین تکلیف این اختلاف‌ها قدم برداریم موجب کاهش پرونده‌های حقوقی و کیفری خواهیم بود. همچنین آثارمنفی و تبعات اجتماعی که به موضوع اراضی ارتباط دارد را به‌صورت کلی از بین می‌بریم.

وی به لزوم تسریع در تعیین تکلیف اراضی اشاره کرد و گفت: این تسریع نباید باعث کاهش دقت شود.

علیلو با اشاره به قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغی، توضیح داد: در این قانون تاکید شده است که ما باید کاربری قانون زراعی و باغی را حفظ کنیم و مجاز نیستیم این اراضی را تخریب کرده و تغییر کاربری دهیم چراکه هدف قانون‌گذار تامین امنیت غذایی به این وسیله است. در این حوزه قانون‌گذار به سازمان جهادکشاورزی اجازه می‌دهد در اجرای تبصره 2 ماده 10 قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغی برای قلع و قمع و جمع‌آوری مصالح اقدام کند چراکه اگر فردی بدون اخذ مجوز اقدام به تغییر کاربری اراضی زراعی و باغی کرد باید براساس رایی که دادگاه صادر می‌کند، تخریب انجام شود.

وی با اشاره به اینکه هر هکتار از اراضی زراعی و باغی که تبدیل به ویلا می‌شود باعث به خطر افتادن امنیت غذایی 20 نفر می‌شود، گفت: پیشگیری، فرهنگ‌سازی، اطلاع‌رسانی، تسهیل و تسریع در صدور مجوزها و اجرای احکام صادره، استفاده از فناوری‌های روز مثل پهباد و سایر تجهیزاتی که به صیانت از اراضی کمک می‌کند، همکاری فرمانداری‌ها با ارائه امکانات برای اجرای احکام از جمله اقداماتی است که باید جدی گرفته شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی نیز با تبریک هفتم بهمن سالروز تاسیس سازمان امور اراضی و 12 بهمن سالروز پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی گفت: صیانت از اراضی از اهمیت زیادی برخوردار است چرا که اقدامات امنیت غذایی وزارت جهاد کشاورزی با اراضی معنی و مفهوم پیدا می‌کند.

اکبر فتحی با بیان اینکه وظایف امور اراضی وسیع و گسترده است افزود: اگر شرکت شهرک‌های کشاورزی برای خود کارنامه‌ای قائل است و برای توسعه گلخانه، واحدهای صنایع تبدیلی و ... زمین واگذار می‌کند،  همه این اقدامات با امور اراضی مرتبط است. فعالیتی در استان نیست که امور اراضی در آن نقشی نداشته باشد. امور اراضی در کشاورزی، صنعت و معدن، گردشگری و هر نوع خدمتی در جامعه تاثیرگذار است. اگر ما بتوانیم اقدامات این مدیریت را تبیین کنیم، علاوه بر اینکه جهاد تبیین انجام داده‌ایم برای پیشگیری از تخلفات در این حوزه نیز قدم برداشته‌ایم.

در پایان این مراسم با اهدای لوح تقدیر از حمایت‌های موسی خلیل‌اللهی، رئیس‌کل دادگستری آذربایجان شرقی و بابک محبوب علیلو، دادستان تبریز، سردار علی محمدی فرماندهی انتظامی آذربایجان شرقی و صابر عباس زاده جانشین فرماندهی انتظامی آذربایجان شرقی قدردانی شد.

 

حجم ویدیو: 7.73M | مدت زمان ویدیو: 00:00:18
انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید