Iranian Agriculture News Agency

صادرات 250 میلیون دلاری کالاهای کشاورزی از آذربایجان شرقی

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی از صادرات 240 هزار و 995 تن کالاهای کشاورزی در 9 ماهه نخست امسال با ارزش نزدیک به 250 میلیون دلار خبر داد.

صادرات 250 میلیون دلاری کالاهای کشاورزی از آذربایجان شرقی

به گزارش خبرنگار ایانا در آذربایجان شرقی، اکبر فتحی از رشد 23 درصدی صادرات کالاهای کشاورزی در 9 ماهه اول سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد و گفت: در زیر بخش‌های زراعی و باغی 26 درصد افزایش، در بخش لبنی، دامی و شیلاتی 15 درصد افزایش و مواد غذایی 20 درصد افزایش صادرات رقم خورده است.

وی متوسط ارزآوری هر کیلو محصولات صادراتی بخش کشاورزی در آذربایجان شرقی را یک دلار عنوان کرد و افزود: هر کیلو میوه خشک 1.65 دلار و هر کیلو سبزی و صیفی 0.4 دلار برای کشور ارزآوری دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی آذربایجان شرقی در خصوص سهم این استان از صادرات کالاهای کشاورزی در کشور بیان کرد: 4.15 درصد کالاهای کشاورزی کشور از نظر وزنی و 5.18 صادرات از نظر ارزشی به آذربایجان شرقی اختصاص دارد.

فتحی با بیان اینکه صادرات میوه خشک در 9 ماهه اول سال به میزان 70 هزار تن و ارزش 115 میلیون و 350 هزار دلار بوده که 46 درصد صادرات کالاهای کشاورزی استان را تشکیل می‌دهد، اضافه کرد: بعد از میوه خشک، شیرینی و شکلات با ارزش 36 میلیون و 721 هزار دلار و بیسکوئیت و محصولات فرآوری شده از گندم و آرد با 35 میلیون و 500 هزار دلار بیشترین سهم را در صادرات کالاهای کشاورزی آذربایجان شرقی در 9 ماه ابتدای سال جاری داشته‌اند.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید