Iranian Agriculture News Agency

تولید هشت رقم جدید زردآلو در آذربایجان شرقی

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان آذربایجان شرقی گفت: پژوهشگران کشاورزی و باغداری آذربایجان شرقی پس از ۲۵ سال کار تحقیقاتی، موفق شدند هشت رقم جدید محصول زردآلو را برای نخستین بار در کشور تولید کنند.

تولید هشت رقم جدید زردآلو در آذربایجان شرقی

به گزارش خبرنگار ایانا در آذربایجان شرقی، احمد بایبوردی ضمن اعلام این خبر افزود: این طرح مهم با تلاش تیم تحقیقاتی مرکز در ایستگاه باغبانی سهند در مدت ۲۵ سال به سرانجام رسید.

وی بیان کرد: شانلی، جلیل، پارسی، آتا، آذر، ونیکا، زرین و مجلسی؛ نام‌های ارقام جدید زردآلوهای به ثمر رسیده در آذربایجان شرقی هستند که از خصوصیات بسیار مهمی نسبت به ارقام قدیمی برخوردارند. یکی از مهم‌ترین آنها به اندازه و ارتفاع درخت مربوط می‌شود که نسبت به درختان کنونی کوتاه‌تر است.

وی با بیان اینکه ارقام جدید در شهرستان‌های جلفا، شبستر و مرند کشت و عملیاتی شده است، یادآور شد: مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی بر اساس ماموریت‌ها و رسالت‌های خود متعهد به ارائه این ارقام به تمام شهرستان‌ها است که اقدامات آن در حال انجام است.

بایبوردی افزایش چشمگیر عملکرد هر درخت را یکی دیگر از ویژگی‌های ارقام جدید زردآلو بیان کرد که می‌تواند تولید این محصول را در آذربایجان شرقی و کل کشور افزایش دهد.

به گفته وی برای ارائه ارقام جدید محصول زردآلو تفاهم‌نامه‌هایی با استان‌های آذربایجان غربی، کردستان و آستان قدس رضوی در استان خراسان رضوی به امضا رسیده است که می‌تواند در گسترش و توسعه این ارقام موثر باشد.

بایبوردی بزرگترین مشکل در مسیر گستردگی تولید انبوه ارقام جدید زردآلو در کشور را مربوط به بازاریابی آن عنوان کرد و ادامه داد: در این مسیر نیازمند همکاری و مساعدت دستگاه‌های متولی کشاورزی و همراهی رسانه‌های گروهی هستیم.

آذربایجان شرقی با ۹ هزار و ۶۱۰ هکتار باغ‌های زیر کشت زردآلو، رتبه نخست باغ‌های کشور و با تولید ۵۵ هزار و ۶۴۵ تن محصول زردآلو بعد از استان تهران رتبه دوم تولید این محصول را دارد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید