Iranian Agriculture News Agency

ثبت پنج هزار و ۲۷۵ هکتار کشت قراردادی در شهرستان تبریز

مدیر جهادکشاورزی شهرستان تبریز گفت: تاکنون در زمینه اجرای طرح کشت قراردادی برای پنج هزار و 275 هکتار از اراضی شهرستان تبریز قرارداد ثبت شده است.

ثبت پنج هزار و ۲۷۵ هکتار  کشت قراردادی در شهرستان تبریز

به گزارش خبرنگار ایانا در آذربایجان شرقی، ابراهیم فرقانی بیان کرد: طرح کشت قراردادی به‌منظور افزایش سود کشاورزان، حذف واسطه‌ها، افزایش کیفیت و کمیت محصولات و کاهش ریسک بازار،  انجام می‌شود که در این میان در شهرستان تبریز تاکنون در زمینه گندم آبی دو هزار و 941 هکتار؛ گندم دیم هزار و 242 هکتار؛ کلزا ۸۸۱ هکتار؛  گلرنگ پنج هکتار و کاملینا ۷.۵ هکتار کشت قراردادی ثبت شده است.

وی افزود: کشت قراردادی، نوعی برنامه تولید در کشاورزی است که براساس آن بین کشاورز به‌عنوان تولیدکننده و دولت به‌عنوان خریدار قراردادی شامل شرایط تولید و بازاریابی خرید محصول منعقد می‌شود و در جریان آن، کشاورزان متقاضی که توان تامین نهاده‌های مورد نیاز را ندارند، براساس برنامه اعلام شده به کشت نوع خاصی از محصول که بیشتر شامل غلات و دانه‌های روغنی است، می‌پردازند.

وی اضافه کرد: برمبنای این قرارداد، کشاورزان در پایان فصل کشت، محصول برداشت شده خود را به قیمت تضمینی اعلام شده به مراکز خرید جهاد کشاورزی اعم از سیلوهای اداره غله؛ انبارهای تعاون روستایی و مرکز پشتیبانی امور دام تحویل می‌دهند و بعد از کسر هزینه‌های تامین شده از سوی دولت، مطالبات خود را دریافت می‌کنند.

 فرقانی در ادامه با اشاره به اینکه این نوع کشت، ابزاری نوین برای تنظیم بازار و جلوگیری از کمبود یا مازاد محصولات کشاورزی است، خاطرنشان کرد: کشاورزی قراردادی خطرپذیری تولید را کاهش می‌دهد و به همین جهت برای حمایت از کشاورزان و به‌منظور پشتیبانی از تولید و تامین امنیت غذایی، دولت سیزدهم اقدام به اجرای کشت قراردادی کرده است.

وی در ادامه در خصوص مزایای کشت قراردادی گندم و دانه‌های روغنی برای کشاورزان، خاطرنشان کرد: پوشش کامل بیمه کشاورزی محصول، پرداخت حق بیمه در زمان دریافت بهای گندم و ۲۰ درصد تخفیف حق بیمه از عمده مزایای این طرح برای کشاورزان است.

مدیر جهادکشاورزی شهرستان تبریز توضیح داد: هدف از کشت قراردادی، تنظیم قراردادهای اجرایی با صندوق بیمه محصولات کشاورزی برای تنظیم قرارداد بیمه و تخفیف در بیمه کشاورزان، خرید محصول و پرداخت به موقع وجه محصول خریداری شده و پرداخت کرایه حمل به میزان ۱۵۰ هزار تومان به ازای هر تن، پرداخت مبالغ پیش پرداخت به صندوق بیمه محصولات کشاورزی بر اساس قراردادهای منعقد شده با کشاورزان، همکاری در راه‌اندازی سامانه مدیریت و رصد کشاورزی قراردادی گندم، جو و دانه‌های روغنی است.

 

 

حجم ویدیو: 16.41M | مدت زمان ویدیو: 00:02:58
انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید