Iranian Agriculture News Agency

کشت گیاهان علوفه‌ای و دانه‌های روغنی در دیمزارهای شهرستان بستان آباد

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بستان آباد، از کشت گیاهان علوفه‌ای نظیر ماشک و خلر و نخود علوفه‌ای و همچنین دانه روغنی کاملینا در قالب طرح جهش تولید در دیمزارهای شهرستان بستان آباد، خبر داد.

کشت گیاهان علوفه‌ای و دانه‌های روغنی در دیمزارهای شهرستان بستان آباد

به گزارش خبرنگار ایانا در آذربایجان شرقی، اکبر منیری با بیان اینکه باید از ظرفیت دیمزارها و آب باران در راستای جهش تولید استفاده کرد، افزود: یکی از رویکردهایی که می‌توانیم داشته باشیم در نظر گرفتن زیست بوم منطقه در طرح جهش تولید در دیمزارها است. با کاشت علوفه‌های غیر خشبی با درصد پروتئینی بالا می‌توان از محیط‌زیست بهره‌برداری اقتصادی کرد.

وی افزود: با توجه به وارداتی بودن ۹۵ درصد از روغن خوراکی کشور، موضوع توسعه کشت دانه‌های روغنی از جمله کاملینا به‌عنوان یک گیاه روغنی ضروری است و روغن این گیاه علاوه بر مصرف خوراکی، مصرف دارویی نیز دارد و کنجاله این گیاه نیز می‌تواند به‌عنوان غذایی مناسب برای دام، طیور و آبزیان مورد استفاده قرار گیرد.

5

منیری خاطرنشان کرد: کاملینا یک دانه روغنی از خانواده براسیکاسه است و سرشار از امگا ۳ و ۹ است و این گیاه در خاک‌های شور و اراضی دیم و سنگلاخی و شنی قابلیت کشت بهتری دارد. به طور کلی برای اراضی فقیر و کم آب بسیار مناسب است و با توجه به اینکه در اراضی دیم قابل کشت، می‌توانیم گیاهان علوفه‌ای و گیاهان روغنی را کشت و باغات دیم در اراضی شیب دار احداث کنیم، پس در نهایت با اجرای طرح جهش تولید، می‌توان به تامین امنیت غذایی دست پیدا کرد.

با توجه به اینکه بخش عمده‌ای از محصولات علوفه‌ای که در کشور کشت می‌شوند نیاز آبی بالایی دارند، معرفی محصولات با نیاز آبی کم و افزایش کشت این محصولات باعث می‌شود به منابع آبی بخش کشاورزی آسیب کمتری وارد شود.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید