Iranian Agriculture News Agency

وضعیت فعلی دریاچه ارومیه بزرگترین تهدید برای کشاورزی منطقه است

رئیس اتاق اصناف کشاورزی آذربایجان شرقی با اشاره به وضعیت بحرانی دریاچه ارومیه گفت: وضعیت فعلی دریاچه ارومیه بزرگترین تهدید برای کشاورزی منطقه است.

وضعیت فعلی دریاچه ارومیه بزرگترین تهدید برای کشاورزی منطقه است

به گزارش خبرنگار ایانا در آذربایجان شرقی، هادی فرجی آزاد در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، بیان کرد: بیش از ۳۰۰ هزار بهره‌بردار و تولیدکننده در بخش کشاورزی استان آذربایجان شرقی فعالیت می‌کنند که قصد داریم تا پایان سال آینده در سامانه سبک که به سامانه وزارت خانه و هم دولت هوشمند وصل است برای کشاورزان استان شناسنامه و پروانه کسب صادر خواهیم کرد.

رئیس اتاق اصناف کشاورزی آذربایجان شرقی گفت: باید کشاورزان مثل دیگر اصناف بتوانند از خدمات و امتیازهای دولتی بهره‌مند بشوند. شناسنامه و هویت دار کردن کشاورزان استان از اولویت‌های این اتاق است.

فرجی آزاد با اشاره به اولین مطالبه اتاق اصناف کشاورزان، یادآور شد: احیای دریاچه ارومیه از حالت مرگ به حالت زنده را از دولت محترم خواهانیم چراکه وضعیت نامطلوب دریاچه ارومیه بدترین شرایط ممکن را برای کشاورزی، تولید، اقتصاد و حتی زندگی مردم منطقه ایجاد کرده است.

وی در پاسخ به این سؤال که ازنظر کارشناسی احیای دریاچه ارومیه امکان‌پذیر خواهد بود، تضویح داد: با توجه به کمبود بارندگی‌های فصلی، بلی اگر اهتمام دولت در کار باشد که خوشبختانه هست می‌توان از طریق آزادسازی حق آبه ۳۳ درصدی که این دریاچه روبه‌مرگ، دارد آن را احیا کرد.

فرجی آزاد یادآور شد: تصفیه آب فاضلاب شهرستان‌های تبریز، ارومیه و دیگر شهرستان‌ها حاشیه دریاچه ارومیه که در مراحل پایانی است، اصلاح الگوی مصرف آب در بخش کشاورزی و جلوگیری از حفر چاه‌های غیرمجاز از عواملی هستند که به احیای دریاچه ارومیه کمک می‌کند.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید