Iranian Agriculture News Agency

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی:

استفاده از ادوات کشاورزی راندمان تولید را افزایش می‌دهد

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی بر لزوم رعایت تناوب علوفه با غلات تاکید کرد.

استفاده از ادوات کشاورزی راندمان تولید را افزایش می‌دهد

به گزارش خبرنگار ایانا در آذربایجان شرقی، اکبر فتحی در جلسه وبیناری طرح جهش تولید در دیمزارهای آذربایجان شرقی در تبریز بیان کرد: برای اینکه در حوزه ترویج اثرگذاریمان را بیشتر کنیم، اگر از محل اعتبارات ستاد اجرایی فرمان امام (ره) بتوانیم قراردادی را با صداوسیمای مرکز استان آذربایجان شرقی منعقد کنیم می‌توانیم از طریق آموزش کشاورزان در زمان پربیننده اثرگذاری بیشتری نسبت به آموزش حضوری داشته باشیم. ما در استان می‌توانیم برای کشاورزان دوهزار و 700 روستای دارای سکنه از طریق تلویزیون برنامه آموزشی داشته باشیم که میزان افرادی که از آموزش بهر‌ه‌مند می‌شوند نیز افزایش خواهد یافت.

وی بیان کرد: ما برای برنامه‌ریزی در بخش کشاورزی نیازمند آمار دقیق هستیم که می‌توانیم برای دست یافتن به آمار دقیق از بستر طرح جهش تولید در دیمزارها استفاده بکنیم و بتوانیم تولید را افزایش دهیم.

فتحی افزود: کشاورزان ما کشت را انجام می‌دهند اما آنچه که موجب افزایش تولید می‌شود همان به زراعی، به نژادی و استفاده از بذور اصلاح شده در کنار مبارزه با آفات و بیماری‌ها است که نقش اصلی را ایفا می‌کنند. اگر این مبارزه به موقع انجام نشود طبیعتاً باعث افت عملکرد در واحدهای تولیدی ما خواهد بود. 

وی گفت: مبارزه با علف‌های هرز اگر در زمان خودش انجام شود طبیعتا آن انتظاری که از افزایش تولید داریم محقق خواهد شد.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی ادامه داد: وزارت جهاد کشاورزی با روی کار آمدن محمدعلی نیکبخت برنامه‌ای تحت عنوان احیای دامداری‌های سنتی را در راس برنامه‌هایش قرار داده است. یعنی در روستاها هم کشاورزان گندم و جو و...می‌کارند و هم دو راس گاو که در گذشته داشتند و حذف شده است را دوباره نگهداری می‌کنند. هدف این است که روستاهایی که تبدیل به سکونت‌گاه شده است را به روستاهایی که در عرصه تولید می‌توانند نقش داشته باشند تبدیل کنیم و برای این امر از ظرفیت اعتبارات معاونت دام می‌توانیم استفاده کنیم.

فتحی با اشاره به اینکه ادوات کشاورزی باعث می‌شوند تا ضمن رشد میزان تولید، راندمان تولید افزایش یابد افزود: ارائه تسهیلات به کشاورزان برای دریافت ادوات و همچنین ترغیب آن‌ها برای استفاده از این امکانات موضوعی است که باید جدی گرفته شود چراکه در تأمین امنیت غذایی تأثیرگذار است.

مدیرکل ستاد اجرایی فرمان امام (ره) استان آذربایجان شرقی نیز در این جلسه گفت: برای اینکه طرح جهش تولید در دیمزارها استمرار داشته باشد باید هم‌افزایی انجام شود. ما درخواست داریم بخشی از اراضی که در استان به‌صورت بکر هستند و یا به‌صورت بهینه استفاده نمی‌شوند را از طریق انعقاد تفاهم‌نامه به هلدینگ کشاورزی ستاد اجرایی فرمان امام (ره) استان آذربایجان شرقی واگذار کنند تا ستاد در این اراضی با نظارت و نظر کارشناسی سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی در حوزه کشاورزی سرمایه‌گذاری کند.

مصباح ربانی همچنین بر فراهم‌سازی زمینه بیشتر برای جذب و ارائه تسهیلات مربوط به ادوات کشاورزی در طرح جهش تولید در دیمزارهای استان تأکید کرد.

استمرا اجرایی کامل و دقیق طرح در تمامی شهرستان‌های استان مثل سال‌های گذشته و بهتر از آن، مساوی تمامی اراضی طرح توسط کارشناسان طرح، اجرای  کشت محصولات تناوبی و محصولات علوفه‌ای  برحسب تقویم زراعی و استفاده از آب سبز درکشت انتظاری، تأکید برجذب ادوات دنباله‌های موردنیاز طرح با استفاده از تسهیلات بانک ملی، تأکید بر اجرایی کردن بیمه محصولات زراعی دیم با استفاده از یارانه تخصیصی و انتقال آخرین یافته‌های تحقیقاتی در مورد محصولات زراعی به کشاورزان از مصوبات این جلسه بود.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید