Iranian Agriculture News Agency

احداث بزرگترین زنجیره تولید گوشت مرغ کشور در شبستر

ذبیح الله اعظمی عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی و شهیاد آبنار مدیرکل دفتر بازرگانی داخلی کالاهای کشاورزی در دومین روز سفر خود به آذربایجان شرقی از مجموعه کشت و صنعت آذربایجان خاوری (شیرین عسل) شبستر بازدید کردند.

احداث بزرگترین زنجیره تولید گوشت مرغ کشور در شبستر

به گزارش خبرنگار ایانا در آذربایجان شرقی، ذبیح الله اعظمی عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی و شهیاد آبنار مدیرکل دفتر بازرگانی داخلی کالاهای کشاورزی در دومین روز سفر خود به آذربایجان شرقی با همراهی اکبر فتحی رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی، رحیم مهردادی سرپرست معاونت بازرگانی و صنایع کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی، وحید کاظم زاده سخنگو، مشاور رئیس سازمان و رئیس اداره روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی و محرم آقائی مدیر جهاد کشاورزی شبستر مجموعه کشت و صنعت آذربایجان خاوری (شیرین عسل) شبستر بازدید کردند.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی در این دیدار با بیان اینکه بزرگترین مجموعه زنجیره تولید گوشت مرغ کشور در این واحد در حال احداث است که فاز نخست آن به بهره‌برداری رسیده است گفت: از سال گذشته اجرای این مگا طرح شروع شده و فاز یک آن در سال جاری به بهره‌برداری کامل می‌رسد و پیش‌بینی می‌شود در سال۱۴۰۳ این زنجیره تولید به طور کامل به بهره‌برداری برسد.

اکبر فتحی افزود: مجتمع پرورش مرغ گوشتی به ظرفیت 6 میلیون قطعه در هر دوره، مجتمع مرغ مادر گوشتی به ظرفیت 360 هزار قطعه در هر دوره، کشتارگاه مرغ به ظرفیت کشتار حداقل صد هزار مرغ در روز، جوجه کشی به ظرفیت 36 میلیون قطعه در سال و کارخانه خوراک طیور به ظرفیت 200 هزارتن در سال، بخش‌های مختلف این زنجیره ارزش است که میزان اشتغال‌زایی، منحصرا برای فاز اول 200 نفر به‌صورت مستقیم و250 نفر غیرمستقیم خواهد بود. سرمایه‌گذاری کل برای اتمام طرح بیش از هشت هزار میلیارد تومان پیش‌بینی می‌شود.

ذبیح الله اعظمی عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی نیز در این بازدید با بیان اینکه این واحد می‌تواند الگوی بسیار خوبی جهت اجرا در بسیاری از نقاط کشور به ویژه استان کرمان باشد، گفت: این شرکت به واسطه بهره‌برداری از ماشین‌آلات و ادوات روز دنیا یکی از مجهزترین واحدهای دامداری در خاورمیانه  است.

قائم مقام ریاست هیات مدیره شرکت شیرین عسل نیز با بیان اینکه شرکت دامپروری آذربایجان خاوری در سال 1383 در زمینی به وسعت 100 هکتار ایجاد شد گفت: این شرکت بزرگترین دامداری سنگین استان بوده که دارای پروانه بهره‌برداری با ظرفیت 10 هزار راس دام سنگین است.

جلال گلچین افزود: به واسطه نیاز شیر خام در گروه صنایع غذایی شیرین عسل، فازهای دوم و سوم نیز درصدد ساخت و راه‌اندازی است.

وی افزود: به دلیل دارا بودن یک واحد تولید خوراک دام به ظرفیت 200 هزار تن در سال، یکی از بزرگترین تولیدکننده‌های خوراک دام کشور است که به واسطه دارا بودن آزمایشگاه‌های مجهز، در تولید سالم‌ترین جیره غذایی در جهت مصرف دام و طیور فعالیت می‌کند.

وی با اشاره به پروژه احداث پرورش گوسفند داشتی پرتولید و اینکه مدرن‌ترین گوسفند‌داری کشور در شرکت آذربایجان خاوری آغاز به کار کرده است، افزود: در حوزه پرورش گوسفند، این شرکت در سال 1397 با تعداد 300 راس از نژادهای اصیل بومی قزل و افشار در تاسیسات این شرکت شروع به فعالیت کرد، در طول سالیان مختلف با هدف افزایش ظرفیت گله از طریق سیستم‌های مختلف تغذیه و اصلاح نژاد همچون فلاشینگ و دورگ‌گیری استفاده شده در حال حاضر بالای ۱۰ هزار راس گوسفند موجود است.

گلچین به بهره‌برداری همزمان از مرغ داری صنعتی مدرن مرغ  تخم‌گذار با ظرفیت فعلی 500 هزار قطعه و با هدف توسعه آن به دو میلیون قطعه اشاره و خاطرنشان کرد: ظرف سال جاری بهره‌برداری از گلخانه صنعتی 10 هکتاری در شرکت قند عسل شروع و تولیدات آن صادر خواهد شد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید