Iranian Agriculture News Agency

خودکفائی کشور در تأمین آرد خبازی

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی از خودکفائی کشور در تأمین آرد نانوایی‌ها خبر داد.

خودکفائی کشور در تأمین آرد خبازی

به گزارش خبرنگار ایانا در آذربایجان شرقی، سهراب سهرابی در حاشیه جلسه ستاد زراعت آذربایجان شرقی در مصاحبه با خبرنگاران از خرید تضمینی بیش از 10 میلیون و 380 هزار تن گندم در کشور خبر داد و گفت: آذربایجان شرقی رتبه هشتم خرید تضمینی گندم را به خود اختصاص داده است و یکی از استان‌های مهم کشور در تولید گندم است.

وی ادامه داد: در سال زراعی 1402-1403 تا 8 آبان ماه 2 میلیون و 100 هزار هکتار گندم در کشور کشت شده است و عملیات کشت همچنان ادامه دارد و بیش از 210 هزار تن بذور اصلاح شده تأمین و توزیع شده است و این روند ادامه دارد.

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی از هدف‌گذاری برای تولید 14 میلیون تن گندم در سال زراعی جاری خبر داد و گفت: در جلسات ستاد زراعت در همه استان‌ها حضور خواهیم یافت و سیاست‌ها و خط مشی‌ها وزارت جهاد کشاورزی در حوزه تولید گندم را برای مدیران استان‌ها تبیین و مسائل و مشکلاتی که انعکاس داده شده و مطرح می‌شود را نیز پیگیری خواهیم کرد.

سهرابی افزود: آذربایجان شرقی پیشرفت‌های بسیار خوبی در حوزه تولید گندم داشته است. توصیه ما به کشاورزان این استان مصرف متعادل کودهای شیمیایی است و باید به این مسئله توجه ویژه شود.

وی توسعه کشت مکانیزه را از دیگر مسائل مطرح شده در ستاد زراعت آذربایجان شرقی قلمداد کرد و گفت: روش‌های نوین کشت مکانیزه، مبارزه با بیماری‌ها، آفات و علف‌های هرز، بذرهای آبی و تنوع بخشی به ارقام، افزایش میزان استفاده از بذور برچسب دار از دیگر پیشنهادات و مواردی بود که در این جلسه مطرح شد.

وی اداممه داد: توجه به این موارد و رفع موانع آن می‌تواند عملکرد کشاورزان آذربایجان شرقی در حوزه تولید گندم را افزایش دهد و نتیجه آن افزایش درآمد کشاورزان و جلوگیری از مهاجرت آنان از روستا است.

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی در خصوص قیمت‌گذاری در خرید تضمینی گندم گفت: در کمیسیون‌های تخصصی شورای قیمت‌گذاری، کار کارشناسی انجام می‌شود که در آن نمایندگان کشاورزان، نمایندگان بخش‌های دولتی و بخش‌های مختلف، بنیاد ملی گندم کاران حضور دارند و ریاست آن با وزیر جهاد کشاورزی است به زودی قیمت خرید تضمینی گندم ابلاغ و اطلاع رسانی می‌شود.

سهرابی نیاز کشور به گندم را 12 میلیون تن عنوان کرد و گفت: از این میزان 10 میلیون تن برای مصرف نانوایی‌ها است و دو میلیون تن نیز نیاز بخش صنعت و اصناف است. با خرید تضمینی انجام شده در سال جاری نیاز نانوایی‌ها به‌صورت کامل تامین شده است. اصناف و صنایع بخشی از نیاز خود به گندم را به‌صورت مستقیم از کشاورزان تأمین می‌کنند و مابقی کسری نیز باید از طریق واردات تأمین شود. برای سال آتی برنامه ما خودکفائی کامل در حوزه گندم مورد نیاز نان، اصناف و صنایع است.

وی در خصوص اقدامات وزارت جهاد کشاورزی برای رسیدن به خودکفائی کامل در حوزه گندم گفت: تعیین قیمت مناسب برای خرید تضمینی گندم، تهیه و تدارک بذور اصلاح شده، تهیه کودهای شیمیایی، اجرای طرح جهش تولید در دیمزارها با کمک ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) و توسعه مکانیزاسیون از محل خط اعتباری آن از جمله اقدامات وزارت جهاد کشاورزی در این حوزه است. نسبت به سال گذشته بیش از 100 هزار تن بذور اصلاح شده تهیه و در اختیار کشاورزان قرار خواهد گرفت و یارانه این بذور اصلاح شده نیز تأمین شده است.

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی گفت: طرح جهش تولید در دیمزارها امسال وارد چهارمین سال اجرای آن خواهد شد که قرار است در سال جاری در سطح 5.2 میلیون هکتار از اراضی دیم کشور به اجرا درآید و حمایت‌های ویژه‌ای در این طرح از کشاورزان انجام خواهد شد که از جمله می‌توان به تهیه کود بذرمال، پرداخت تسهیلات با نرخ سود چهار درصد برای خرید ادوات دنباله بند، نظارت و بازدید کارشناسان، آموزش و ترویج مجموعه از اقدامات است که در این حوزه پیش‌بینی شده و در حال انجام است.

سهرابی در پایان سخنان خود گفت: با توجه به محدودیتی که در منابع آب و خاک در کشور داریم به هیچ وجه افزایش سطح زیر کشت را در برنامه نداریم و تمرکز ما بر افزایش میزان تولید بر پایه افزایش بهره‌وری است.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید