Iranian Agriculture News Agency

افزایش 360 درصدی خرید تضمینی گندم در آذربایجان شرقی

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی گفت: میزان خرید تضمینی گندم در سال جاری از 10 میلیون و 380 هزار تن گذشت.

افزایش 360 درصدی خرید تضمینی گندم در آذربایجان شرقی

به گزارش خبرنگار ایانا در آذربایجان شرقی، سهراب سهرابی در جلسه ستاد زراعت آذربایجان شرقی که در مجتمع شهید کسائی با حضور معاونان، مدیران استانی و شهرستانی جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی برگزار شد، از عبور خرید تضمینی گندم از 10 میلیون و 380 هزار تن خبر داد و گفت: آذربایجان شرقی با خرید تضمینی 436 هزار تن رتبه هشتم کشور را در خرید تضمینی گندم به خود اختصاص داده است که نسبت به سال گذشته 60 درصد و نسبت به دو سال قبل بیش از 360 درصد افزایش خرید رقم خورد.

وی افزود: این موفقیت در سایه لطف خدا و تلاش کشاورزان و استفاده از تجربیات کارشناسان در استفاده از کودهای شیمیایی بود که نسبت به سال‌های قبل افزایش داشت اما باید این افزایش استمرار داشته باشد. در حوزه بذر و کشت مکانیزه نیز توفیقات خوبی حاصل شد که در زمینه کشت مکانیزه نقش ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) بسیار پر رنگ است و آذربایجان شرقی نیز رتبه اول کشور در اجرای طرح جهش تولید در دیمزارها را کسب کرده است.

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی توجه ویژه به مکانیزاسیون و توسعه ماشین‌آلات و ادوات کشاورزی را ضروری دانست و افزود: توسعه ماشین‌آلات می تواند چندین سال در حوزه کشاورزی تاثیرگذار باشد بنابراین مدیران باید برای تخصیص اعتبار مکانیزاسیون همت لازم را داشته باشند.

وی از عملکرد مناسب در حوزه کنترل بیماری‌ها و علف‌های هرز در سال زراعی گذشته خبر داد و گفت: سال جاری یک از بهترین سال‌های زراعی در خصوص کنترل آفت سن است.

سهرابی گفت: از 10 میلیون گندمی که به‌صورت تضمینی خرید شده است نزدیک به چهار میلیون تن از دیمزارها تامین شده که نشان می‌دهد طرح جهش تولید در دیمزارها نقش زیادی در افزایش تولید گندم داشته است.

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی بیان کرد: از سال 1368 که خرید تضمینی گندم در کشور آغاز شده است 34 سال می گذرد و در این مدت تنها هشت سال میزان خرید تضمینی بیش از 10 میلیون تن بوده است و کمترین بارشی که در این هشت سال اتفاق افتاده است مربوط به سال گذشته بود که این مسئله نشان دهنده نقش اقدامات فنی در افزایش میزان تولید است.

وی میزان مصرف کود اوره در هر هکتار برای گندم آبی را 260 کیلوگرم، میزان مصرف کود فسفات را 35 کیلوگرم در هکتار و کود پتاسه را چهار کیلوگرم در هکتار دانست و گفت: ما مهم‌ترین مشکلی که در زمینه زراعت در کشور داریم کم مصرفی کودها است که این مسئله تولید را در مزرعه کاهش می‌دهد و گیاه نسبت به تنش‌ها و بیماری‌ها حساس می‌شود.

سهرابی ادامه داد: در دیمزارها میزان مصرف کود اوره 120 کیلوگرم در هکتار و میزان مصرف کود فسفات 14 کیلوگرم در هکتار است. بنابراین در آذربایجان شرقی کمبود استفاده از کود فسفات و پتاس مشهود است. باید برای استفاده از این کودها به میزان استاندارد، آموزش‌های لازم داده شده و اطلاع‌رسانی شود.

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی وضعیت کشاورزی جنوب آذربایجان شرقی در حوزه مکانیزاسیون را مناسب توصیف کرد و شمال استان را نیازمند بهبود وضعیت در این حوزه دانست.

وی کشت گندم روی پشته را یکی از راهکارهای افزایش بهره‌وری دانست و گفت: تغییر شیوه کشت در این زمینه می‌تواند حداقل دو تن در هکتار باعث افزایش بهره‌وری و حداقل 30 درصد در مصرف آب صرفه‌جویی شود.

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی گفت: تاکنون بیش از ۲۱۰ هزار تن بذر گندم میان کشاورزان توزیع شده و میزان توزیع بذور گندم تاکنون بیش از دو برابر مدت مشابه سال گذشته است.

سهرابی بر لزوم توسعه کشت گندم دوروم در استان تاکید کرد و گفت: گندم دوروم قیمت بالاتری دارد و نسبت به تنش ها و در برابر بیماری ها نیز مقاوم تر است بنابراین برای کشت آن در اراضی آبی و دیم باید برنامه ریزی شود.

وی توسعه آبیاری میکرو را یکی از راهکارهایی دانست که می تواند در زمینه کمبود آب کارساز باشد و گفت: تغذیه در سیستم آبیاری میکرو بسیار موثرتر است.

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی بر لزوم آموزش کشاورز محور و در مزرعه تاکید کرد و گفت: ترویج با رویه‌ای که در گذشته وجود داشته است با شرایط حال حاضر هیچ هم‌خوانی ندارد.

وی در خصوص افزایش کیفیت گندم گفت: کیفیت گندم از سه طریق انتخاب رقم مناسب، تغذیه مناسب و مدیریت آفات که مهم‌ترین آن‌ها آفت سن است افزایش می‌یابد و باید به این افزایش کیفیت استمرار ببخشیم.

معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان جهاد کشاورزی نیز در این جلسه ضمن اشاره به استفاده کردن از 60 نفر از نیروهای بخش خصوصی در طرح جهش تولید در دیمزار در سال گذشته، گفت: در سال زراعی جاری این عدد به 240 نفر رسیده است و با این راهکار تلاش کردیم تا از فشار کاری کارشناسان سازمان جهاد کشاورزی بکاهیم تا آنها در مسائل نظارتی و اجرای سیاست های وزارت جهاد کشاورزی تمرکز و تلاش بیشتری داشته باشند.

شهرام شفیعی افزود: برخی اقدامات خدماتی از قبیل نسخه نویسی کود و حواله نویسی سوخت نیز به بخش خصوصی واگذار شده است تا از حضور کارشناسان سازمان در عرصه تولید بیشتر بهره‌مند شویم.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید