Iranian Agriculture News Agency

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی خبر داد:

اراضی کشاورزی بدون سند آذربایجان شرقی تا پایان ۱۴۰۳ سنددار می‌شود

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی گفت: طبق قولی که به وزیر جهاد کشاورزی داده‌ایم، تمام اراضی کشاورزی بدون سند استان، تا پایان سال ۱۴۰۳ سنددار می‌شود.

اراضی کشاورزی بدون سند آذربایجان شرقی تا پایان ۱۴۰۳ سنددار می‌شود

به گزارش خبرنگار ایانا در آذربایجان شرقی، اکبر فتحی در گفت‌وگوی تلفنی با مجله کشاورزی رادیو سراسری اقتصاد که هم‌زمان با هفته پدافند غیرعامل انجام شده بود با اعلام این مطلب گفت: آذربایجان شرقی ازنظر صدور سند برای اراضی کشاورزی رتبه اول کشور را دارد که این موفقیت نتیجه همکاری کشاورزان، اداره کل ثبت‌اسناد و امور اراضی کشاورزی استان است و همچنان با سرعت بیشتر ادامه دارد.

وی بابیان اینکه تا قبل از دولت سیزدهم برای ۲۸ هزار و 44 هکتار از اراضی کشاورزی استان سند صادرشده بود، افزود: این رقم در دو سال فعالیت دولت سیزدهم با بیش از ۱۶ برابر رشد به ۴۵۶ هزار و 292 هکتار رسید.

فتحی بیان کرد: ۱۰ درصد امور حوزه کشاورزی مربوط به امور اراضی است اما ۹۰ درصد حاشیه‌ها از این حوزه نشات گرفته و تعیین تکلیف اراضی که محل تداخل منابع طبیعی و کشاورزان است از اولویت‌های جهاد کشاورزی است.

وی با اعلام اینکه از مجموع سه هزار و ۱۰۰ پلاک موجود در بخش کشاورزی آذربایجان شرقی، هزار و ۷۰۰ مورد آن بدون تداخل است، گفت: تلاش خواهیم کرد تا پایان سال در دیگر پلاک‌ها تداخل موجود را برطرف کنیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی همچنین از تلاش و پیگیری این سازمان برای پرداخت مطالبات کلزاکاران استان خبر داد و افزود: قسمت عمده‌ای از مطالبات پرداخت‌شده و جهاد کشاورزی پی گیر این موضوع تا رسیدن به نتیجه مطلوب خواهد بود.

فتحی ادامه داد: البته کشت کلزا در قالب کشت قراردادی و از سوی تعاون روستایی انجام‌شده و یکی از شرکت‌های این تعاونی کلزاها را خریداری کرده و به یک واحد روغن‌کشی فروخته است که با طی شدن روند قانونی و اداری، قول داده‌شده که مطالبات تا پایان ماه جاری پرداخت شود و من از این بابت از کشاورزان استان عذرخواهی می‌کنم.

وی در مورد امهال تسهیلات بانکی کشاورزان استان نیز گفت: اگر محصولات کشاورزی خسارت‌دیده باشد با استفاده از ظرفیت‌های قانونی و تأمین منابع، وام‌ها و تسهیلات پرداخت‌شده به کشاورزان شامل استمهال می‌شود و با اولویت‌بندی از سوی بانک‌های عامل، این تسهیلات از کلان تا خرد، مشمول مهلت دهی می‌شود.

فتحی در مورد یکپارچه‌سازی اراضی کشاورزی نیز بابیان اینکه عمده مشکل ما در این زمینه، خود کشاورزان هستند، یادآور شد: اگر کشاورز مایل به یکپارچه‌سازی باشد شامل موارد تشویقی نیز می‌شود.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید