Iranian Agriculture News Agency

طرح جهش تولید در 600 هزار هکتار از اراضی آذربایجان شرقی اجرا می‌شود

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی گفت: طرح جهش تولید در دیمزارهای آذربایجان شرقی در سال زراعی 1403-1402 در سطح 600 هکتار از اراضی آذربایجان شرقی در حال اجرا است.

طرح جهش تولید در 600 هزار هکتار از اراضی آذربایجان شرقی اجرا  می‌شود

  به گزارش خبرنگار ایانا در آذربایجان شرقی، اکبر فتحی در جلسه طرح جهش تولید در دیمزارها افزود: امسال این طرح برای محصولات گندم، جو، نخود، عدس، گلرنگ، کاملینا، کلزا و آفتابگردان اجرا می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: حفظ بقایای گیاهی (30درصدی)، کشت عمود بر جهت شیب، سطح کشت مستقیم بدون شخم و سطح تبدیل آیش زرد به سبز از الزامات عملیات به زراعی این طرح است.

  فتحی ادامه داد: در سال زراعی 1402-1401، 500 هزار هکتار از اراضی آذربایجان شرقی تحت پوشش طرح جهش تولید در دیمزارها قرار گرفت که با هزینه 74 میلیارد تومانی این طرح،  17 هزار و 700 میلیارد ریال سود این طرح نصیب کشاورزان استان شد که این عایدی در گردش مالی استان، بهبود وضعیت معیشت کشاورزان و همچنین افزایش خرید تضمینی گندم نقش مهمی دارد.

فتحی با اشاره به این که کشاورزی تحت تاثیر شرایط جوی است، افزود: باید در مناطقی که احتمال بلایا و خسارت وارد شدن به محصول وجود دارد و در سال‌های گذشته به‌صورت مکرر اتفاق افتاده است بررسی‌های لازم انجام شود و تصمیمات مناسب اتخاذ شود تا تولید تحت تاثیر حوادث قهری کاهش نیابد. 

وی با بیان اینکه بهره‌گیری از کشاورزی مبتنی بر دانش یک امر ضروری است، ادامه داد: رفته رفته کشاورزان آذربایجان شرقی به این اصل پی برده‌اند که باید از کشاورزی سنتی به کشاورزی مبتنی بر دانش روی بیاورند. امروزه کشاورزان استان با استفاده از راهنمایی‌ها و توصیه‌های کارشناسان توانسته‌اند محصولات با کیفیت را به‌صورت تضمینی تولید کنند.

فتحی خاطرنشان کرد: بخش کشاورزی از نبود آمار دقیق رنج می‌برد و مقام معظم رهبری نیز بر لزوم در دسترس بودن آمار درست تاکید کردند. آمار در بخش زراعت زمانی دقیق خواهد بود که مکان محور باشد، برای تحقق این امر نیز باید کارشناسان متعهدانه به‌صورت میدانی در کنار کشاورزان قرار بگیرند و اقدامات لازم را انجام دهند.

وی با اشاره به اینکه باید از ظرفیت بخش خصوصی بیشتر استفاده کنیم، ادامه داد: کارشناسان بخش دولتی نیز باید در پایش، ارزیابی و نظارت به‌صورت جدی عمل کنند.

فتحی با قدردانی از زحمات بانک ملی به دلیل همکاری تنگاتنگ با بخش کشاورزی به ویژه همکاری در طرح جهش تولید در دیمزارها در استان گفت: نقش ادوات مکانیزاسیون در بهره‌وری و افزایش عملکرد محصول زیاد است و نیاز است تا با ارائه تسهیلات بیشتر به کشاورزان برای دریافت ادوات مکانیزاسیون از آن‌ها که نقش مهمی در تامین امنیت غذایی کشور دارند، پشتیبانی و حمایت شود. کشاورزان ضمن اینکه در سفره مردم نقش مهمی دارند، برای افراد زیادی نیز اشتغال‌زایی می‌کنند و در ارزآوری محصولات غیرنفتی نقش ویژه ایفا می‌کنند بنابراین باید نگرش ما نسبت به کشاورزی حمایتی باشد.

مدیر کل ستاد اجرایی فرمان امام (ره) استان آذربایجان شرقی نیز در این جلسه گفت: این ستاد با هدف محرومیت‌زدایی فعالیت می‌کند و در حوزه‌های مختلف از جمله کشاورزی، مسکن و سلامت از طریق بنیاد برکت، بنیاد تعاون، بنیاد احسان نقش ایفا می‌کند.

مصباح ربانی با بیان اینکه در طرح جهش تولید در دیمزارها این ستاد سه سال است که در راستای حمایت از دیم کاران فعالیت می‌کند، افزود: امسال با همت و خرد جمعی موفق شدیم تا در سطح کشور رتبه برتر را کسب کنیم و امیدواریم با هم‌افزایی که انجام شده است بتوانیم در حوزه‌های مختلف کشاورزی از جمله حبوبات و ادوات کشاورزی نیز حمایت‌های لازم را بیش از پیش انجام دهیم.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید