Iranian Agriculture News Agency

آذربایجان شرقی در تولید تخم‌مرغ دارای رتبه چهار کشوری است

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی گفت: آذربایجان شرقی یکی از قطب‌های مهم و تاثیرگذار تولید تخم‌مرغ در کشور بوده و حدود 10 در صد از کل تخم‌مرغ کشور در این استان تولید می‌شود.

آذربایجان شرقی در تولید تخم‌مرغ دارای رتبه چهار کشوری است

به گزارش خبرنگار ایانا در آذربایجان شرقی،  صمد زمانزاد قویدل هم‌زمان با 17 مهر روز جهانی تخم‌مرغ که به شعار « تخم‌مرغ تأمین‌کننده شادی و سلامتی؛ هر انسان سالم یک تخم‌مرغ در روز» مزین شده در گفت‌وگو با خبرنگاران با اشاره به اینکه آذربایجان شرقی ازنظر تولید تخم‌مرغ در رتبه چهار کشوری قرار دارد، گفت: آذربایجان شرقی دارای 211 واحد مرغداری تخم‌گذار به ظرفیت کل یک‌میلیون و صد هزار و 324 قطعه و تولید سالانه حدود 100 هزار تن تخم‌مرغ خوراکی است.

وی ادامه داد: میزان تولید تخم‌مرغ آذربایجان شرقی در سال 1401 ، 99 هزار و 700 تن بوده که در مقایسه با سال قبل یک هزار و 900 تن افزایش داشته است و پیش‌بینی می‌شود در سال 1402 تولید تخم‌مرغ استان به حدود 101 هزار تن برسد.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی اضافه کرد: سرانه تولید تخم‌مرغ این استان 24.45 کیلوگرم بوده که حدود دو برابر سرانه تولید تخم‌مرغ کشور است. علیرغم مصرف بالای تخم‌مرغ در استان به دلیل ظرفیت بالای واحدهای تولیدی صنایع غذایی، سالانه بخشی از تخم‌مرغ مازاد بر نیاز به کشور‌های همسایه صادر و بخشی نیز به سایر استان‌ها ارسال می‌شود.

وی ادامه داد: میزان سرمایه‌گذاری انجام‌یافته در بخش مرغ تخم‌گذار استان رقم بسیار فراوان ای بوده و موجب اشتغال حدود یک هزار و 800 نفر به‌طور مستقیم و بیش از 6 هزار و 500 نفر به‌صورت غیرمستقیم در استان شده است که از این نظر نیز حائز اهمیت است.

قویدل سرانه مصرف تخم‌مرغ را ۱۵ کیلو و ۳۰۰ گرم اعلام کرد و گفت: متوسط سرانه تخم‌مرغ در دنیا همین عدد است، هرچند کشورهای اسکاندیناوی روزانه یک عدد تخم‌مرغ مصرف می‌کنند که در ایران ۶۰ درصد این میزان است.

بر اساس آمار ایران نهمین رتبه تولید تخم‌مرغ در دنیا و پنجمین در آسیا را دارا است که خوشبختانه طی دو سال اخیر توانسته به جایگاه خوبی در تولید برسد به‌طوری‌که نیازی به واردات برای تأمین ندارد‌.

 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید