Iranian Agriculture News Agency

اجرای 100 درصدی تعهدات استان آذربایجان شرقی در طرح جهش تولید در دیمزارها

جلسه شورای هماهنگی مدیران سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی و ادارات تابعه با موضوع بررسی کشت پائیزه و مسائل مرتبط و شناسایی و اجرای احکام قلع‌وقمع برگزار شد.

اجرای 100 درصدی تعهدات استان آذربایجان شرقی در طرح جهش تولید در دیمزارها

به گزارش خبرنگار ایانا در آذربایجان شرقی، معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی در این جلسه گفت: خوشبختانه اقدامات بسیار خوبی درزمینهٔ اصلاح فرآیند در سازمان انجام شده است و برخی مشکلات این حوزه رفع شده است.

شهرام شفیعی ادامه داد: اتاق فکر سازمان که از مدیران اسبق مجموعه و کارشناسان تشکیل‌شده است، 100 چالش را شناسایی کرده است و در حوزه‌های مختلف ازجمله سلامت اداری، راهکارهایی نیز پیشنهاد داده است.

وی با تأکید بر اهمیت حوزه سلامت اداری، این حوزه را آبرو و پرستیژ سازمان دانست که باید توجه ویژه‌ای به آن داشت.

معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی بر توجه بیشتر به ارزشیابی کارکنان و مدیران تأکید کرد و گفت: موکول کردن این ارزشیابی به‌روزهای آخر سال موجب بی‌توجهی به آن می‌شود و باید در خصوص آن تجدیدنظر شود.

شفیعی گفت: فرآیند صدور مجوزها و انجام امور اداری در همه معاونت‌ها و شهرستان‌ها باید مشخص باشد و در معرض دید عموم قرار گیرد تا ارباب‌رجوع در زمان مراجعه به‌صورت کامل از آن اطلاع یابند.

وی کشاورزی قراردادی را از اولویت‌های مورد تأکید وزارت جهاد کشاورزی قلمداد کرد و گفت: مدیران باید توجه ویژه‌ای به کشاورزی قراردادی داشته باشند و اگر بخش خصوصی انتخاب‌شده همکاری لازم را ندارد، برکنار شده و فرد شایسته‌تری جایگزین آن شود.

مسئول حوزه نمایندگی ولی‌فقیه در سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی نیز در این جلسه گفت: مدیران نقش محوری در یک مجموعه‌دارند و یکی از عوامل پیشرفت در جامعه محسوب می‌شوند. اگر مدیری که در یک مجموعه در رأس امور قرار می‌گیرد فرد شایسته‌ای نباشد، ضربه‌ای جبران‌ناپذیر به مجموعه و کشور وارد خواهد شد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین مجید نجفی با اشاره به شاخص‌های مدیر شایسته گفت: اولین شاخصی که یک مدیر شایسته باید داشته باشد، تخصص است. امام علی (ع) می‌فرمایند اگر کسی تخصص نداشته باشد و تصدی یک مسئولیت و مقام را بر عهده بگیرد آن را غصب کرده است و غاصب محسوب می‌شود.

وی فن مدیریت و هنر ساماندهی را دیگر ویژگی یک مدیر شایسته دانست و گفت: مدیری که متکی به بخشنامه‌ها باشد و خلاقیت نداشته باشند نمی‌تواند در مواقع بحرانی عملکرد قابل قبولی را به نمایش بگذارد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین نجفی ادامه داد: آنچه یک مدیر را به فردی شایسته در مجموعه تبدیل می‌کند، بهره‌وری و پیشرفت مستمر است. مدیری که عقب‌گرد داشته باشد یا نتواند رشد و ترقی را در خود و مجموعه‌اش ایجاد کند مدیر موفقی نیست. امیرالمؤمنین (ع) نیز می‌فرمایند اگر دیروز و امروز انسانی یکسان باشد، متضرر شده است.

وی متعهد بودن را از دیگر شاخص‌های مدیر دانست و افزود: اگر مدیری تخصص داشته باشد اما تقوا و ایمان نداشته باشد، باز هم برای سازمان خسارت آور خواهد بود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی نیز ضمن تبریک روز دامپزشکی و روز روستا و عشایر گفت: با تلاش‌های همه همکاران سازمان در سال گذشته موفق شدیم بیش از 230 هزار تن گندم خریداری کنیم که این میزان در سال جاری با احتساب گندم بذری به 450 هزار تن رسید.

اکبر کرامتی افزود: در حالی‌که متوسط رشد خرید گندم در کشور نزدیک به 30 درصد افزایش یافت، در آذربایجان شرقی این میزان بیش از 76 درصد بود.

وی اضافه کرد. در سال گذشته حدود 500 هزار هکتار تعهد ما در طرح جهش تولید در دیمزارها بود که تقریباً توانستیم نزدیک به 100 درصد آن را اجرا کنیم و جزء استان‌های برتر در اجرای تعهدات در کشور باشیم و در آموزش نیز رتبه یک کشور را داشتیم.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید