Iranian Agriculture News Agency

فرشبافیان در گفت‌وگو با ایانا خبر داد:

اجرای طرح ارزیابی مدیریت تلفیقی کرم خراط در باغات اسکو

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اسکو از اجرای طرح ارزیابی مدیریت تلفیقی کرم خراط در باغات اسکو خبر داد.

اجرای طرح ارزیابی مدیریت تلفیقی کرم خراط در باغات اسکو

ابوالفضل فرشبافیان در گفت‌وگو با خبرنگار ایانا در آذربایجان شرقی، گفت: گردو یکی از محصولات مهم کشاورزی است و در بیشتر مناطق کشور پرورش می‌یابد. سطح زیر کشت گردو در کشورمان حدود 180 هزار هکتار و در استان آذربایجان شرقی بیش از 10 هزار هکتار بوده است که از این میان شهرستان اسکو با 1550 هکتار سطح زیر کشت رتبه اول استانی را از آن خود کرده است.

وی ادامه داد: آفات زیادی درختان گردو را مورد حمله قرار می‌دهند که یکی از مهم‌ترین آنها کرم خراط یا پروانه فری است. این آفت به 150 گونه گیاهی اعم از مثمر و غیرمثمر حمله می‌کند که از بین درختان مثمر سیب و گردو میزبان اصلی آن در ایران است. لاروهای این حشره چوبخوار بوده و در تنه و شاخه درختان ایجاد دالان‌های طولی در مغز چوب کرده و باعث ضعف  شدید درختان می‌شود و در صورت آلودگی شدید درخت میزبان را به راحتی می‌خشکاند.

فرشبافیان افزود: روش نصب تله‌های ردیابی و پیش‌آگاهی کرم خراط در مناطق مختلف اسکو و ایلخچی توسط واحد حفظ نباتات شهرستان اجرا شد و تله‌ها به تعداد 10 تله در هر منطقه نصب و هر دو روز یکبار شمارش شد. 10 روز بعد از پیک پرواز اطلاعیه‌های  پیش‌آگاهی برای سم‌پاشی علیه این آفت و ارسال پیامک گروهی به باغداران اعلام شد.  

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اسکو ادامه داد: ارزیابی تاثیر سمپاشی‌ها با شمارش تعداد سوراخ ورودی لارو سن اول کرم خراط به ازای هر واحد نمونه (60-40 سانتی متر شاخه یکساله) در دو آشکوب پایین (ارتفاع دو متر و کمتر) و آشکوب بالا (ارتفاع دو متر و بیشتر) انجام و نتیجه بررسی‌ها نشان داد سمپاشی طبق پیش‌آگاهی در دو مرحله، رعایت دور آبیاری و کوددهی اصولی در باغات تیمار در مقایسه با شاهد کاهش محسوس آلودگی رو نشان داد.

وی افزود: امید است با به‌کارگیری روش‌های مبارزه با این آفت در تولید و عملکرد نهایی تاثیرات مثبتی ایجاد شود.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید