Iranian Agriculture News Agency

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی مطرح کرد:

لزوم استفاده از شیوه‌های نوین آبیاری در حوضه آبریز دریاچه ارومیه

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی در کمیسیون کشاورزی اتاق تبریز بر لزوم بهره‌گیری از روش‌های علمی اصلاح الگوی کشت و شیوه‌های نوین کشاورزی در اراضی حوضه آبریز دریاچه ارومیه تاکید کرد.

لزوم استفاده از شیوه‌های نوین آبیاری در حوضه آبریز دریاچه ارومیه

 به گزارش خبرنگار ایانا از آذربایجان شرقی، سومین جلسه کمیسیون کشاورزی، آب و محیط زیست اتاق تبریز  با حضور نمایندگان مجلس، رئیس اتاق بازرگانی تبریز، رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی، نمایندگانی از فرمانداری و سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی، رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق ارومیه و جمعی از اساتید دانشگاهی برگزار شد.

اکبر فتحی رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی در این جلسه بر لزوم بهره‌گیری از روش‌های علمی اصلاح الگوی کشت و شیوه‌های نوین کشاورزی در اراضی حوضه آبریز دریاچه ارومیه تاکید کرد و افزود: این امر زمانی ممکن می‌شود که برای کشاورز ارزش افزوده به دنبال داشته باشد.

وی با بیان اینکه امنیت غذایی در تقابل با اقدامات مدیریت آبی نیست، گفت: زمانی که ما به اجرای سیستم‌های نوین آبیاری باور داریم، چرا باید به هنگام پیاده‌سازی، تقاضا محور حرکت کنیم! مجلس اگر به‌صورت جدی سیستم آبیاری نوین را در حوضه دریاچه ارومیه فعال کند، دیگر نیازی به اعتبارات دولتی نخواهد بود و تنها در این صورت است که می‌توانیم برای احیای دریاچه ارومیه گام مثبتی برداریم.

فتحی یادآور شد: اجرای سیستم‌های نوین آبیاری موجب افزایش محصول و بازده اراضی کشاورزی می‌شود.

وی گفت: با وجود تمامی دغدغه‌ها باید وضعیت معیشتی کشاورزان حوضه دریاچه ارومیه را در نظر گرفت.

در ابتدای این نشست بشیر جعفری رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و محیط زیست اتاق بازرگانی تبریز به تشریح محورهای سومین جلسه کمیسیون کشاورزی، آب و محیط زیست پرداخت و افزود: در حال حاضر ما در استان در زمینه تامین آب شرب، آب کشاورزی و دریاچه ارومیه با مشکل مواجه هستیم.

وی با تاکید بر اینکه در برنامه هفتم، نگاه مناسبی به بخش کشاورزی وجود نداشته است، افزود: نادیده گرفتن بخش کشاورزی و عدم توجه ویژه به سرمایه‌گذاری در این حوزه به ضرر تمام کشور است.

جعفری از تهیه و تدوین چندین پیشنهاد کارشناسی شده از سوی اتاق برای ارائه در مجلس، به‌منظور احیای دریاچه ارومیه از جمله ایجاد کمربند سبز در اطراف دریاچه ارومیه، انتقال آب از دریاچه وان، دامپروری فراسرزمینی و ضرورت توجه به دیپلماسی آب اشاره کرد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید