Iranian Agriculture News Agency

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی اعلام کرد:

اجرا شدن الگوی کشت نیازمند فعالیت فراقوه‌ای

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی گفت: الگوی کشت یک موضوع فرا قوه‌ای است و برای اجرا شدن آن و حل کردن دغدغه‌های گذشته باید تمام قوا در این رابطه تلاش کنند. در صورتی که تمام افراد به تعهدات خود عمل کنند الگوی کشت ابلاغی می‌تواند اجرایی شود و کارآمد باشد.

اجرا شدن الگوی کشت نیازمند فعالیت فراقوه‌ای

اکبر فتحی در گفت‌وگو با خبرنگار ایانا بیان کرد: برنامه الگوی کشت حدودا هشت ماه گذشته به ما ابلاغ شد. البته پیش از آن نیز الگوی کشت وجود داشت و این برنامه اصلاح برنامه‌های ابلاغی گذشته بود.

وی ادامه داد: به‌دلیل اینکه تولیدات استان آذربایجان شرقی متکی به دیم است، محصولات شاخص آن غلات است. عمده تولید استان در محصولات زراعی گندم و جو و حبوباتی است که به‌صورت دیم کشت می‌شود و مطابق با الگوی کشت است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی  افزود: در الگوی کشت ابلاغی جدید، سطح زیر کشت محصولاتی مثل علوفه اندکی کاهش داده شده است. همچنین کشت پیاز، گوجه‌فرنگی و سبزی و صیفی نیز در این الگو وجود دارد اما با توجه به قرار گرفتن در حوضه دریاچه ارومیه، محصولاتی که مصرف آب بیشتری دارند را به اجبار حذف کردیم و در حقیقت الگوی تعریف شده منطبق با اقداماتی است که در حوزه کشاورزی با مختصر تغییراتی اعمال می‌شود.

وی اضافه کرد: متاسفانه عدم وجود تسهیلات و کمبود مشوق از خلاء‌های الگوی کشت است. اجرایی شدن الگوی کشت مستلزم وجود یکسری تشویق‌ها از جمله تسهیلات است. 

فتحی اضافه کرد: در آذربایجان شرقی تلاش بر آن است که تسهیلات را برای کشاورزانی که از الگوی کشت تبعیت می‌کنند؛ در نظر بگیریم. هرچند که تسهیلات خاصی صرفا برای اجرای الگوی کشت برای کشاورزان در نظر گرفته نشده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر تمام مسئولیت اجرای الگوی کشت به عهده وزارتخانه است و تلاش می‌کند تا از محل منابع خود اقدامات لازم را پیش ببرد اما قطعا به تنهایی نتیجه نخواهد داد.

این مقام مسئول یادآور شد: ۸۵ درصد الگوی تعریف شده منطبق با کشت استان است.  اما به‌عنوان مثال در کشت برنج سطح زیر کشت موجود ۱۲ هزار هکتار است اما اکنون در الگوی تعریف شده، سه هزار هکتار تعیین شده است .

 فتحی یادآور شد: تمام تلاش ما این است که میزان سطح زیر کشت را کاهش دهیم که کار بسیار دشواری است. در نتیجه باید برای کشاورزان یکسری مشوق قرار دهیم تا محصول جایگزین بتواند با برنج رقابت کند و درآمد کافی را برای کشاورز فراهم کند. باید در این مسیر از کشاورزان حمایت کنیم و آن‌ها را تنها نگذاریم.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید