Iranian Agriculture News Agency

تولید ۱۱۲ میلیون دُز واکسن طیور

رئیس موسسه تحقیقات واکسن و سرُم‌سازی رازی شمال‌غرب کشور در مرند از افزایش ۴۱ درصدی تولیدات این واحد در سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال قبل خبر داد.

تولید ۱۱۲ میلیون دُز واکسن طیور

به گزارش خبرنگار ایانا در آذربایجان شرقی، علی آمقی بیان کرد: در چهار ماهه امسال با این افزایش مقدار تولید واکسن در موسسه به ۱۱۲ میلیون دُز رسیده است در حالی که سال گذشته در همین مدت ۷۹ میلیون دُز انواع واکسن تولید شد.

وی اضافه کرد: این واحد که در زمینه‌های تولیدی و تحقیقاتی به طور هم‌زمان فعال است برای نیل به اهداف ترسیمی، برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام داده و با تعیین چشم اندازها و مشخص کردن زمینه‌های تحقیقاتی، به دنبال عملکردی موفق و قابل قبول است.

آمقی به چشم انداز‌ها و برنامه‌های پیش رو این موسسه اشاره کرد و گفت: توسعه سبد محصولات، افزایش توان تولید و راه‌اندازی خط تولید آنتی ژن‌های جدید و راه‌اندازی خط تولید واکسن آنفلوانزای فوق حاد پرندگان از جمله چشم اندازهایی که برای شرکت در نظر گرفته شده که با همت و تلاشی که بین نیروهای موسسه وجود دارد دور از دسترس نیست.

وی به تحقیقات در دست اجرای این موسسه نیز اشاره و خاطرنشان کرد: تحقیق برای تولید آنتی‌ژنهای جدید از ویروس های برونشیت عفونی پرندگان، گامبورو و سندروم کاهش تخم مرغ ها و همچنین انجام تحقیقات موازی برای تولید نیمه صنعتی و صنعتی واکسن های چند گانه از آنتی ژن های فوق و آنتی‌ژن‌های نیوکاسل و آنفلوانزا از جمله مهم‌ترین تحقیقات درحال اجرا در این واحد استتحقیق برای تولید آنتی‌ژن‌های جدید از ویروس‌های برونشیت عفونی پرندگان، گامبورو و سندروم کاهش تخم مرغ‌ها و همچنین انجام تحقیقات موازی برای تولید نیمه صنعتی و صنعتی واکسن‌های چند گانه از آنتی‌ژن‌های فوق و آنتی‌ژن‌های نیوکاسل و آنفلوانزا از جمله مهم‌ترین تحقیقات درحال اجرا در این واحد است که با به نتیجه رسیدن تحقیقات یاد شده، نیازهای کشور در این زمینه برطرف می‌شود.

وی به تولیدات موسسه سرم سازی رازی شعبه مرند نیز اشاره کرد و افزود: از جمله واکسن‌ها و آنتی ژن‌هایی که در این موسسه تولید و به بازار مصرف عرضه می‌شود می‌توان به واکسن ۲ گانه آنفلوانزا - نیوکاسل، واکسن تکی آنفلوانزای طیور، واکسن تکی نیوکاسل طیور و آنتی‌ژن‌های تشخیصی اشاره کرد.

وی ادامه داد: با تکمیل سایت آنفلوانزای فوق حاد پرندگان این واحد، امکان تولید یک میلیارد دُز واکسن در موسسه تامین می‌شود که علاوه‌بر تامین نیاز کشور قابلیت صادرات هم دارد.

آمقی با اشاره به فعالیت صد ساله مرکز تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی خاطرنشان کرد: بیش از ۷۵ نوع محصول بیولوژیک در این موسسه تولید می‌شود و بیش از ۷۰ درصد واکسن‌های اجباری انسان از جمله سرخک، سرخچه و اوریون، حدود ۹۰ درصد واکسن دامی و ۳۰ درصد از واکسن‌های طیور کشور توسط موسسه رازی در سراسر کشور تامین می‌شود.

رئیس موسسه سرم سازی رازی شعبه مرند با اشاره به فعالیت ۶ شعبه این موسسه در کشور، گفت: شعبه شمال غرب موسسه رازی واقع در مرند از سال ۷۲ شروع به فعالیت کرده و وظیفه اصلی آن تحقیق و تولید واکسن‌های طیور است.

وی به آمادگی این موسسه برای همکاری با شرکت‌های دانش‌بنیان خبر داد و گفت: آماده‌ایم تا با شرکت‌های دانش‌بنیانی که در زمینه تولید واکسن‌های کشته طیور فعال هستند، همکاری کنیم و این بخشی از چشم‌اندازهای تحقیقاتی موسسه است.

موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی شعبه شمال‌غرب کشور واقع در ۵۰ کیلومتری در مجاورت روستای پیام مرند در سال ۱۳۷۲ در زمینی به مساحت ۲۴ هکتار راه اندازی شد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید