Iranian Agriculture News Agency

اعلام سیاست‌های حمایتی از کشت قراردادی گندم، جو و دانه‌های روغنی

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی از برنامه‌ریزی برای انجام کشت قراردادی در سطح 454 هزار و 890 هکتار در سال زراعی آینده در آذربایجان شرقی خبر داد.

اعلام سیاست‌های حمایتی از کشت قراردادی گندم، جو و دانه‌های روغنی

به گزارش خبرنگار ایانا در آذربایجان شرقی، اکبر فتحی درباره سیاست‌های حمایتی سازمان از کشت قراردادی افزود: کشاورزان استان آذربایجان شرقی برای اجرای کشت قراردادی حمایت می‌شوند و در بسته سیاست‌های حمایتی امسال، مهم‌ترین حمایت وزارتخانه درزمینهٔ توزیع کود‌های فسفاته و پتاسه میان کشاورزان قراردادی و کسر وجه آن در زمان تحویل محصول است.

وی بابیان اینکه کشت قراردادی در استان آذربایجان شرقی شامل گندم آبی و دیم،‌ جو دیم و دانه‌های روغنی شامل کلزا، گلرنگ و کاملینا می‌شود، ادامه داد: حمایت دیگر از کشاورزی قراردادی در بخش بیمه محصولات انجام می‌شود به‌طوری‌که تعرفه بیمه خاص کشت قراردادی پیش‌بینی‌شده و این تعرفه ۲۰ درصد تخفیف خواهد داشت.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی همچنین پرداخت کرایه حمل یا کمک‌هزینه کرایه حمل،‌ انتقال دانش و فناوری و آموزش کشاورزان طرف قرارداد با همکاری موسسه ترویج و آموزش سازمان تات را از دیگر حمایت‌ها و مشوق‌های کشت قراردادی عنوان کرد.

وی در خصوص عملکرد این سازمان در حوزه کشت قراردادی در آذربایجان شرقی گفت: در سال زراعی 1401-1402 بیش از 22 هزار هکتار گندم آبی در قالب حدود پنج هزار و 800 قرارداد که 33 درصد سطح  کشت گندم آبی استان را شامل می‌شد، تحت کشاورزی قراردادی قرار گرفت.

وی درباره جزییات برنامه کشت قراردادی سال زراعی ۱۴۰۳-۱۴۰۲ گفت: در سال زراعی آینده حداقل 6 میلیون و 165 هزار هکتار کشت قراردادی گندم، جو و دانه‌های روغنی هدف‌گذاری شده که از این میزان ۵.۵ میلیون هکتار گندم، ۴۰۰ هزار هکتار جو‌ و 265 هزار هکتار دانه‌های روغنی در سطح کشور پیش‌بینی‌شده است.

فتحی توسعه کشاورزی قراردادی را یکی از سیاست‌های دولت سیزدهم عنوان و خاطرنشان کرد: در سال زراعی ۱۴۰۳-۱۴۰۲ یک برنامه جامع کشاورزی قراردادی تهیه‌کرده‌ایم که بر اساس آن گندم در سطح 419 هزار و 590 هکتار،‌ جو دیم 26 هزار هکتار و دانه‌های روغنی (کلزا ، گلرنگ و کاملینا) در سطح 9 هزار و 300 هکتار در سطح استان آذربایجان شرقی هدف‌گذاری شده است.

وی گفت: کشت قراردادی در سال زراعی آینده با همکاری شرکت بازرگانی دولتی ایران‌، سازمان مرکزی تعاون روستایی و شرکت پشتیبانی امور دام و نهادهای پشتیبان ازجمله شرکت خدمات حمایتی کشاورزی، صندوق بیمه کشاورزی‌، مجموعه اتاق اصناف ایران، بنیاد ملی گندم کاران و بانک کشاورزی به همراه مجریان غیردولتی اجرا می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی از ابلاغ برنامه کشت قراردادی سال ۱۴۰۳-۱۴۰۲ در آذربایجان شرقی خبر داد و افزود: کشت قراردادی با توجه به شرایط آب و هوایی از ۱۵ شهریور امسال آغاز خواهد شد.

وی ابراز امیدواری کرد اجرای کشت قراردادی در سال زراعی آینده به افزایش خوداتکایی در تولید گندم، کاهش واردات جو و تأمین قسمتی از کنجاله و روغن موردنیاز کشور که جزو برنامه‌های اصلی وزارت جهاد کشاورزی است، کمک کند.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید