Iranian Agriculture News Agency

ضرورت فنس کشی و نصب تابلوهای هشدار دهنده در اطراف استخرهای کشاورزی

معاون رئیس سازمان و مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ویژه مرند نسبت به وقوع حوادث تلخ ناشی از شنا کردن در استخر‌های ذخیره آب کشاورزی در فصل گرما هشدار داد.

ضرورت فنس کشی و نصب تابلوهای هشدار دهنده در اطراف استخرهای کشاورزی

به گزارش خبرنگار ایانا در استان آذربایجان شرقی، اسماعیل الهیاری با اشاره به اهمیت ساخت استخرهای ذخیره آب کشاورزی گفت: کشاورزان برای جلوگیری از وقوع حوادث دردناک در استخرهای آب مزارع و باغات، اقدامات لازم در جهت ایمن سازی آنها را انجام دهند.

وی افزود: چراکه گاه و بیگاه در تابستان‌ها خبر غرق شدن افرادی که برای شنا به استخرهای ذخیره آب کشاورزی رفته‌اند، رسانه‌ای می‌شود.

این مقام مسئول گفت: استخرهای کشاورزی هر چند برای ذخیره‌سازی آب ساخته می‌شوند، اما در برخی مواقع حادثه می‌آفرینند و جان افرادی را که برای شنا و ماهیگیری به آنجا می‌روند، می‌گیرند.

وی یادآور شد: در این حوادث، بیشتر کسانی که جان خود را در استخرهای کشاورزی از دست می‌دهند، کودکان و نوجوانان هستند که یا به خاطر شنا و یا به دلایل دیگر در این نوع استخرها غرق می‌شوند؛ اما نکته قابل تامل این جاست که بیشتر این استخرها ایمن سازی نشده‌اند و باعث بروز حادثه می‌شوند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ویژه مرند گفت: نکته تاسف بار این جاست که حتی یک طناب هم برای خارج شدن افرادی که در این مخمصه گرفتار می‌شوند تعبیه نمی‌شود؛ علاوه بر انسان‌ها، حیوانات زیادی که برای خوردن آب کنار این استخرها می‌روند، هم غرق می‌شوند.

وی ادامه داد: در استخرهای کشاورزی برای جلوگیری از هدر رفت آب از مواد نانویی به نام "ژئو ممبران " استفاده می‌کنند که اگر فردی در این استخرها بیفتد، هیچ راهی جز تن دادن به مرگ ندارد زیرا هرقدر هم شناگر خوبی باشد، تنها راه موجود برای خروج از این استخر این است که یک نفر از بیرون استخر طناب بیندازد و فرد را بیرون بکشد.

معاون رئیس سازمان و مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ویژه مرند بیان کرد: از گذشته‌های دور تاکنون استخرهای ذخیره آب کشاورزی در نقاط مختلف استان و شهرستان ساخته شده و همواره در برخی سال‌ها شاهد حوادثی از قبیل غرق شدن افراد در این استخرها بوده‌ایم، ولی این مسئله به آن معنا نیست که ما نظارتی بر این حوزه نداشته‌ایم بلکه به‌منظور حفظ جان انسان‌ها و همچنین توجه ویژه به محیط زیست و برای جلوگیری از غرق شدن برخی حیوانات که برای نوشیدن آب به سمت این استخرها می‌آیند، یک طرح حفاظتی را ارائه داده‌ایم.

الهیاری ضمن اشاره به ضرورت فنس کشی و نصب تابلوهای هشدار دهنده در اطراف استخرهای کشاورزی یادآوری کرد: طبق طرح حفاظتی در ساخت هر استخر، فنس کشی، نصب تابلوهای هشدار دهنده در هر چهار سمت، ایجاد جان پناه در کناره و نصب نردبان‌های شناور دائم در استخر بخشی از اقدامات قابل توجه است.

معاون رئیس سازمان ومدیر جهاد کشاورزی مرند به ساخت برخی استخرهای ذخیره آب کشاورزی غیرمجاز در شهرستان اشاره کرد و افزود: بعضی افراد در برخی از نقاط شهرستان بدون رعایت هیچ‌گونه استانداردی اقدام به ساخت استخر ذخیره آب کشاورزی می‌کنند که در چنین وضعی، مالکان استخرها در صورت غرق شدن افراد، مقصر محسوب می‌شوند.

وی با بیان اینکه در خصوص رعایت استانداردهای حفاظتی استخرهای بتنی و «ژئوممبران» هیچ تفاوتی وجود ندار،د گفت: هر استخر کشاورزی دارای بیش از یک و نیم متر عمق، باید این قانون را رعایت کند و در تمام استخرها، رعایت مسائل حفاظتی توسط مالکان استخر الزامی است.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید