Iranian Agriculture News Agency

سبقت از رقبا با ابتکار در تولید

رئیس مجمع نمایندگان شمال غرب کشور و نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی گفت: ابتکار و خلاقیت در تولید محصولات موجب سبقت از رقبا و تولیدکنندگان داخلی و خارجی می‌شود.

سبقت از رقبا با ابتکار در تولید

به گزارش خبرنگار ایانا در استان آذربایجان شرقی، حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمدرضا میرتاج الدینی در آیین رونمایی و معرفی محصولات جدید شیلات در آذربایجان شرقی، افزود: با احصای نیاز بازارهای هدف درمنطقه می‌توان در کنار ابتکار در تولیدات صنعتی و کشاورزی، نبض بازار را در اختیار گرفت.

وی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری در خصوص مهار تورم و رشد تولید نیز گفت: مسئولان دولتی با حمایت از تولید کنندگان و سرمایه گذاران بخش خصوصی و تسهیل‌گری امور، نقش مهمی در افزایش تولید، تجارت و اقتصاد ایفا می‌کنند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی نیز در این مراسم بیان کرد: آذربایجان شرقی استانی تجاری، صنعتی و اقتصادی با محوریت بخش خصوصی است.

صابر پرنیان با اشاره به تعریف ۱۰ زنجیره تولید برای استان، گفت: زنجیره تکمیلی فرآورده‌های گوشتی از جمله این زنجیره هاا ست که امروز بخشی از آن محقق شده است.

وی افزود: زنجیره خودرو که در این زنجیره ساخت خودرو کامل امسال محقق می‌شود و همچنین صنعت قطعه‌سازی و خودروسازی استان از اقدامات انجام شده است.

پرنیان ادامه داد: سال گذشته تراکتورسازی تبریز رکورد تولیدات خود را در تاریخ تشکیل کارخانه با تولید ۳۱ هزار دستگاه و همچنین رکورد در هفت شاخص تولید، صادرات و ریخته‌گری را شکست.

وی با اشاره به اینکه درحوزه لوزم خانگی افزایش قابل توجه در تولید داشتیم، عنوان کرد: در صنعت شیشه نیز برای نخستین بار در خاورمیانه شیشه اولترا کلیر( شیشه‌های جام فوق شفاف) و شیشه اتومبیل در این استان تولید می‌شود.

رئیس سازمان صمت آذربایجان شرقی گفت: برای تحقق فرمان مقام معظم رهبری زمان‌بندی شده بر این اساس برای افتتاح ۵۰۰ کارخانه جدید در استان برنامه‌ریزی انجام شده است طوری که ۴۰۰ کارخانه نیز افزایش ظرفیت تولید خواهد داشت.

وی افزود: در حوزه معدن نیز  ۴۵۸ محدوده معدنی در آذربایجان شرقی وجود دارد که سال‌ها است خلع ید شده آماده واگذاری است و به زودی به مزایده گذاشته خواهد شد.

معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی نیز در این مراسم با اشاره به اینکه ۱۲۰ میلیون تن محصولات کشاورزی در کشور تولید می‌شود، گفت: درحوزه امنیت غذایی بیش از ۹۰ درصد خودکفا هستیم و جز ۱۰ کشور برتر تولید کننده محصولات کشاورزی در دنیا هستیم.

ایاز برنو با اشاره به مشکل کمبود آب در کشور و استان، ادامه داد: از جمله مزایای پرورش ماهی این است که آبزیان مصرف آب کمی دارند، طوری که آب مورد استفاده در پرورش ماهی قابل استفاده در باغ‌ها و مزارع است.

وی با اشاره به اهمیت وجود ماهی در رژیم غذایی، افزود: مزایای مصرف ماهی باید بیش از پیش در رسانه‌ها و مطبوعات بیان شود و صدا و سیما نسبت به فرهنگ‌سازی مصرف ماهی در جامعه اقدام کند.

برنو با اشاره به روش نوین ماهی فرآوری شده توسط بخش خصوصی در استان، ادامه داد: با ارائه این محصول جدید به بازار مردم نگرانی نسبت به مصرف ماهی از لحاظ تیغ و بوی بد در طبخ نخواهند داشت.

در این مراسم رونمایی از محصول جدید یکی از شرکت‌های خصوصی صنایع غذایی آذربایجان شرقی که اقدام به تولید و فرآوری ماهی قزل آلا و قزل آلای سالمونی به صورت فیله بدون پوست و بدون استخوان کرده است با حضور مسئولان استانی انجام شد.

 

 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید