Iranian Agriculture News Agency

رئیس هیات مدیره اتحادیه زنبورداران آذربایجان شرقی خبر داد:

رئیس هیات مدیره اتحادیه زنبورداران آذربایجان شرقی از وجود یک میلیون و ۳۰۰ هزار کندوی زنبور عسل مدرن و بومی در آذربایجان شرقی خبر داد.

وجود بیش از یک میلیون کندوی مدرن و بومی در آذربایجان شرقی

به گزارش خبرنگار ایانا در استان آذربایجان شرقی، فرج الله مولوی، در افتتاحیه دومین همایش ملی و اولین همایش بین المللی زنبور عسل کشور که در دانشگاه تبریز برگزار شد گفت: طبق آمار سال ۱۳۹۸ آذربایجان شرقی با دارا بودن ۱۳هزار نفر زنبوردار، تولید ۱۴هزار تن عسل، تولید موم و ژل رویال و هم‌چنین پرورش دهنده‌های ملکه جایگاه ویژه‌ای در صنعت زنبور داری در بین استان‌ها ایجاد کرده است.

وی افزود: آذربایجان شرقی مقام دوم از نظر تولید کننده‌ عسل و مقام اول از نظر تعداد زنبورعسل را به خود اختصاص داده است.

مولوی ادامه داد: تاریخچه‌ زنبورداری را می‌توان به اولین عسل به دست آمده از زنبور عسل دانست که مربوط به فسیلی است که قدمت آن به حدود ۴۰ میلیون سال پیش می‌رسد.

وی افزود: در حال حاضر در موزه‌ تاریخی نیویورک فسیل زنبورعسل نگهداری می‌شود که قدمت آن به ۲۰ میلیون سال پیش می‌رسد.

رئیس هیات مدیره اتحادیه زنبورداران آذربایجان شرقی بیان کرد: اسناد موجود نشان می‌دهد قدمت زندگی زنبورعسل در کره‌ زمین به مراتب بیشتر از زندگی انسان‌ها و بسیاری از گونه‌های جانوری و گیاهی است که منقرض شده‌اند، این قدمت در مقایسه با بسیاری از گونه‌ها نشان می‌دهد که این حشره از بدو پیدایش تاکنون قادر بوده تمام شرایط محیطی و دگرگونی‌های زمین شناختی را تحمل و زندگی خود را تدوام بخشد.

مولوی در خصوص اهمیت زنبورعسل در چرخه‌ زندگی، ادامه داد: زنبورعسل مهم ترین سر حلقه‌ زنجیره‌ حیات روی کره‌ زمین است چون تاکنون ده‌ها گونه گیاهی و جانوری در چرخه‌ حیات به وجود آمده و پس از مدتی منقرض شده‌اند و هیچ اختلالی در چرخه‌ زندگی به وجود نیاورده‌اند اما تنها با حذف زنبورعسل از چرخه حیات زندگی حیوانی، گیاهی و انسانی دستخوش چنان اختلال هولناکی می‌شود که حتی تصور به آن نیز دشوار است.

وی تصریح کرد: اتحادیه آذربایجان شرقی در سال ۱۳۷۴ تاسیس شد و تا سال ۱۳۸۴ به صورت غیرفعال بوده و با انتخابات جدید هیئت مدیره تجدید سازمان یافته و به کار خود ادامه داد.

رئیس هیات مدیره اتحادیه زنبورعسل آذربایجان شرقی ادامه داد: این اتحادیه در حال حاضر یکی از موفق‌ترین و کارآمدترین اتحادیه‌ کشوری است که دارای مکان ثابت، گردش کار منظم و دارای بالاترین سرمایه است.

وی خاطرنشان کرد: استان آذربایجان شرقی ۱۹ شرکت تعاونی فعال دارد که از آن ۱۶ تعاونی در صندوق حمایت از محصولات کشاورزی و صندوق توسعه صنعت کشاورزی کشور دارای سرمایه هستند و از امکانات این صندوق‌ها جهت حمایت زنبورداران استفاده می‌شود.

مولوی، متذکر شد: اتحادیه زنبورداران آذربایجان شرقی جزو پنج سهام دار بزرگ در صندوق حمایت از محصولات صنعت کشاورزی استان هستند.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید