Iranian Agriculture News Agency

خیر اندیش در گفتگو با ایانا خبر داد:

ایجاد پایگاه نوآورانه دیم در شهرستان مراغه

پایگاه نوآورانه با هدف انتقال یافته‌ها و معرفی ارقام جدید دیم در شهرستان مراغه ایجاد شد.

ایجاد پایگاه نوآورانه دیم در شهرستان مراغه

معاون رئیس سازمان و مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مراغه در گفتگو با خبرنگار ایانا در آذربایجان شرقی، گفت: پایگاه نوآورانه جهش تولید در دیمزار‌ها در سطح ۳۰ هکتار از اراضی روستای گل تپه این شهرستان با نظارت محققان موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور اجرا شد.

سعید خیراندیش با بیان اینکه این پایگاه برای نخستین بار در جنوب استان ایجاد شده است افزود: در این پایگاه جدید‌ترین یافته‌های موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور در مقایسه با ارقامی محلی در شرایط کشاورزی لحاظ شده است.

وی اضافه کرد: ۲۰ رقم و لاین گندم و ۵ رقم جو در پایگاه نوآورانه جهش تولید در دیمزار‌های شهرستان مراغه کشت شده است.

به گفته مدیر جهاد کشاورزی مراغه ارقام جدید موسسه در این پایگاه با ارقامی بومی در مقابل آفت‌ها، بیماری‌ها، خشکی و سرما مقایسه و بررسی می‌شوند.

وی ادامه داد: اجرای این پایگاه بهترین روش برای معرفی ارقام جدید و انتقال یافته‌های تحقیقاتی برای زارعان در مزارع خود است.

خیراندیش اضافه کرد: در سال زراعی گذشته حدود ۵۰ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی شهرستان زیر کشت گندم رفته بود و  تولید بیش از ۴۰ هزار تن گندم پیش بینی می شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مراغه گفت: در این شهرستان بیش از ۷۵ هزار هکتار از اراضی زیر کشت محصولات زراعی می‌رود که از این مقدار حدود نیمی تحت پوشش طرح جهش تولید هستند.

در شهرستان مراغه ۱۱ هزار نفر در بخش زراعت محصولات کشاورزی فعالیت می‌کنند.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید