Iranian Agriculture News Agency

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کلیبر مطرح کرد:

ضرورت تحت پوشش بیمه قرار گرفتن محصول زغال اخته

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کلیبر بر ضرورت تحت پوشش بیمه قرار گرفتن محصول زغال اخته تاکید کرد.

ضرورت تحت پوشش بیمه قرار گرفتن محصول زغال اخته

به گزارش خبرنگار ایانا در استان آذربایجان شرقی، سیاوش حضوری در نشست خبری با اصحاب رسانه استان گفت: با اینکه تاکنون مکاتبات زیادی از سوی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان کلیبر انجام شده است ولی تاکنون زغال اخته تحت پوشش بیمه قرار نگرفته است و امیدواریم در آینده بتوانیم این مشکل را رفع کنیم.

وی افزود: سطح زیر کشت شهرستان کلیبر حدود ۵۵ هزار و ۸۰۰ هکتار است که یکهزار و ۸۰۰ هکتار آن مربوط به باغات است و ۵۴ هزار هکتار نیز مربوط به اراضی زراعی است. از این میزان ۴ هزار و ۵۰۰ هکتار مربوط به اراضی آبی شهرستان کلیبر است و حدود 49 هزار هکتار نیز اراضی دیم را شامل می شود.

حضوری با بیان اینکه حدود ۶۰ درصد اراضی دیم شهرستان کلیبر زیر کشت می رود افزود:  برنامه وزارت جهاد کشاورزی این است که زمین ها آیش باقی نمانند و در آنها محصولاتی که به حاصلخیزی خاک کمک می کند کاشته شود و این برنامه در شهرستان کلیبر نیز اجرایی می شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کلیبر با اشاره به اینکه این شهرستان 12 هزار بهره بردار کشاورزی دارد ادامه داد: در این شهرستان سالانه حدود 85 هزار تن محصولات کشاورزی تولید می شود.

حضوری گفت: در شهرستان کلیبر یکهزار و 200 تراکتور و 140 کمباین فعال است و ضریب مکانیزاسیون این شهرستان  2.56 است که این میزان از متوسط استانی بالاتر است.

وی با بیان اینکه بخش اعظم دامداری ها در شهرستان کلیبر دامداری عشایری است افزود: حدود 350 هزار راس دام در شهرستان ما وجود دارد.

حضوری بیان کرد: 96 درصد اراضی کشاورزی شهرستان کلیبر دیم است و به همین دلیل زراعت دیم در اولویت کار ما قرار دارد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کلیبر با بیان اینکه شهرستان کلیبر در تولید علوفه دیم ظرفیت خاصی دارد و بخش قابل توجه علوفه دیم استان در این شهرستان تولید می شود بیان کرد: در طرح جهش تولید تاکید بر آیش سبز است و ما هم در شهرستان کلیبر درصدد هستیم تا این طرح را اجرایی کنیم. ما برای اولین بار در نخود دیم برداشت مکانیزه انجام دادیم که اتفاق شاخصی در تولید و برداشت نخود بود و سطح زیر کشت نخود را 2 تا 3 برابر افزایش داد.

حضوری با اشاره به اینکه سالانه حدود 28 هزار تن ظرفیت محصولات دامی شهرستان کلیبر است افزود: در این شهرستان  250 هزار راس دام سبک و 50 هزار راس دام سنگین وجود دارد.

گفتنی است در انتهای این نشست با اهدای لوحی با امضای فرماندار شهرستان کلیبر از خبرنگاران فعال در عرصه بخش کشاورزی استان آذربایجان شرقی تجلیل شد.

 

 

 

 

 

 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید