Iranian Agriculture News Agency

شفیعی مطرح کرد:

معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی گفت: با محدودیت های منابع آب و خاک ، تمام برنامه‌های سازمان جهاد کشاورزی به سمت بهره وری حرکت می کند که بدون استفاده از دانش نوین امکان پذیر نخواهد بود.

برنامه‌های بهره وری سازمان بدون استفاده از دانش نوین امکان پذیر نخواهد بود

به گزارش خبرنگار ایانا در استان آذربایجان شرقی، شهرام شفیعی در برنامه زنده رادیویی چرتکه رادیو تبریز با بیان اینکه منابع انسانی اساسی ترین بخش یک مجموعه و سازمان بوده و تمامی اقدامات سازمان در جهت اهداف آن در قالب این بخش صورت می گیرد گفت: معاونت توسعه مدیریت و منابع سازمان جهاد کشاورزی متشکل از دو مدیریت امور اداری و مدیریت امور رفاه و پشتیبانی و مدیریتهای امور مالی، اداره امور حقوقی، اداره امور ایثارگران، اداره امور پیمان ها و قراردادها و گروه نوسازی و تحول اداری است که هم به لحاظ ساماندهی کارکنان و برنامه های آموزشی در جهت سیاست های وزارت جهادکشاورزی حرکت می کند.

وی ضمن تبریک هفته دولت به تمامی کشاورزان و تولیدکنندگان بخش کشاورزی و گرامیداشت یاد شهیدان رجایی و باهنر در مورد پروژه های افتتاح شده در این هفته اظهار کرد: در سفر ریاست محترم جمهوری به استان بخشی از پروژه های استانی افتتاح شده بود که علاوه بر آنها طرح های دیگری نیز به مناسبت هفته دولت در کل استان به صورت وبیناری افتتاح گردید. این طرح ها شامل طرح هایی در حوزه صنایع تبدیلی و تکمیلی در قالب سردخانه، کارخانجات بسته بندی، خوراک دام و طیور، تولید گلاب و عرقیجات، کشتارگاه دام و سیلو ، حوزه باغبانی در قالب کلنگ زنی شهرک گلخانه ای و افتتاح گلخانه ها در سطح استان و در بخش آب و خاک در قالب طرحهای اجرا و تکمیل شده شبکه‌های فرعی آبرسانی، پایاب و زهکشی، سیستم های آبیاری نوین، مرمت و بازسازی قنوات و در حوزه دام و طیور در قالب طرحهای گاوداری، مرغداری مرغ مادر و ... می شود.

شفیعی در مورد رویکرد سازمان در ۶ ماه گذشته نسبت به شعار سال (تولید، دانش بنیان، اشتغال آفرین) اظهار داشت: سیاست اصلی وزارت جهاد کشاورزی و به تبع آن سازمان جهاد کشاورزی تامین غذای کافی و سالم برای مردم و در واقع تأمین امنیت غذایی جامعه است. باید توجه داشت که در منابع آب و خاک با محدودیت هایی مواجه هستیم که بر میزان تولید تاثیرگذار است. در مورد منابع خاک با توسعه شهرسازی مقداری از اراضی کشاورزی از دسترس خارج می شود که در این زمینه برنامه‌های سازمان در جهت برنامه ریزی برای حفظ کاربری و تغذیه خاک می باشد و در مورد منابع آب با بحران حوضه دریاچه ارومیه ۱۲ شهرستان درگیر این محدودیت شده اند لذا تمام برنامه‌های سازمان جهاد کشاورزی به سمت بهره وری حرکت می کند که جز با استفاده از دانش نوین امکان پذیر نخواهد بود. اما با توجه به تاکید مقام معظم رهبری باید در بخش کشاورزی برنامه ریزی های بیشتری در این زمینه صورت گیرد که سازمان جهاد کشاورزی به عنوان متولی این بخش تمام نیازهای فن آورانه بخش کشاورزی را در این زمینه احصاء و به شرکت‌های دانش‌بنیان اعلام نموده است و برای خرید محصولات این شرکت ها اعلام آمادگی کرده است و رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان نیز همواره پیگیر این موضوع بوده و تلاش می‌نماید دانش به عنوان نهاده بخش کشاورزی مطرح گردد و در مقایسه با یارانه‌ای که برای خرید کود بذر و سم اختصاص داده می شود یارانه بیشتری برای دانش و ورود آن به بخش کشاورزی اختصاص یابد.

شفیعی در مورد اقتصادی نبودن بخش کشاورزی در ایران گفت: امنیت غذایی در کل جهان موضوع مهمی است و  تولید محصولات استراتژیک باید به هر طریق ممکن در اولویت قرار گیرد. اما باید توجه کرد که تولید در بخش کشاورزی چندان اقتصادی نیست زیرا زمین های زراعی موجود در کشور اکثرا خرد است که این امر مانع ورود تکنولوژی و استفاده از فناوری‌های جدید می شود. اما باید تلاش کرد فاصله بین تولیدکنندگان برتراستان و میانگین تولید استان کاهش یابد و در حرکت وضعیت موجود به سمت کشاورزی اقتصادی، تلاش اصلی سازمان در جهت ایجاد زنجیره‌های تولید و ارزش می باشد راه اندازی زنجیره‌ های تولید به این معناست که صفر تا صد تولید و ارائه محصول به بازار برنامه‌ریزی شود و در واقع تولید، صنایع تبدیلی و بسته بندی و بازرگانی و حتی مراحل قبل و پایه ای تولید مانند علوفه و بذر در حوزه زراعت برنامه‌ریزی شده و به بخش کشاورزی قراردادی وصل گردد تا بدین صورت به سمت کشاورزی اقتصادی حرکت کنیم.

وی در مورد کشاورزی قراردادی افزود: این طرح در دولت جدید به صورت سنجیده و حساب شده برنامه ریزی شده و جزء برنامه‌های اصلی وزیر محترم بوده و از سال گذشته در سطح کشور و استان عملی می شود. در ساختار کشاورزی قراردادی یک طرف تولید کنندگان و طرف دیگر دستگاه های دولتی و متولیان بخش قرار دارند و بخش‌های تخصصی مانند سازمان نظام مهندسی کشاورزی و دیگر تشکل های بخش خصوصی و شرکت های دانش بنیان می توانند به عنوان کاتالیزور ورود کرده و برنامه های کشاورزی قراردادی را پیش ببرند برای مثال در مورد قرارداد خرید گندم در کشاورزی قراردادی دولت وارد عمل شده و ضمن خرید تضمینی، شرکت خدمات حمایتی و تعاون روستایی را موظف کرده است نهاده های مورد نیاز از جمله کود و بذر را به صورت رایگان در اختیار تولیدکنندگان گندم قرار داده و هنگام خرید محصول اقدام به کم کردن این هزینه ها از مطالبات تولیدکنندگان کنند. در مورد بیمه کشاورزی نیز همین امر صادق است و بیمه کشاورزی با تخفیفات ویژه ( اگر جزو طرح جهش تولید باشد بیمه رایگان) در اختیار تولید کنندگان قرار می گیرد تا با آرامش خاطر به تولید بپردازند. در این راستا برای استفاه از روش ها و فن آوری های جدید مراکز خدمات غیردولتی را نیز به تولیدکنندگان معرفی می شوند تا با ارائه خدمات فنی و مهندسی منجر به افزایش تولید در بخش کشاورزی شوند و یافته های جدید و محصولات شرکت های دانش بنیان و مراکز تحقیقاتی مانند انواع بذر و نهال هم در مرکز تحقیقات کشاورزی استان و هم مرکز تحقیقات دیم کشور از طریق مراکزخدمات کشاورزی غیردولتی و کارشناسان پهنه در اختیار تولیدکنندگان قرار می گیرد. علاوه بر محصولات استراتژیک کشاورزی قراردادی شامل سایر محصولات نیز می باشند و هم اکنون در مورد محصول گوجه فرنگی بخش خصوصی وارد عمل شده و اقدام به عقد قرارداد با تولید کنندگان نموده است و این طرح در  اکثر صنایع مانند کارخانجات روغن کشی و خرید محصول کلزا انجام می شود.

شفیعی در مورد خرید تضمینی گندم گفت: خرید تضمینی گندم هم اکنون در حال اجراست و طبق آخرین آمار حدود 286 هزار و 117 تن خرید گندم در سطح استان خریداری شده که بخشی از آن مربوط به خرید تضمینی و بخشی مربوط به خرید توافقی و بخش دیگری مربوط به خرید گندم بذری و ... می باشد.

وی در خصوص سوال مجری مبنی بر مدت زمان اقتصادی طرح ها افزود: در طرح های بزرگ و حتی طرح های کوچک صنعتی و نیمه صنعتی یک بازه زمانی برای بازگشت سرمایه وجود دارد که در طرح های مختلف متفاوت است. برای مثال این موضوع در مورد گلخانه 5 سال لحاظ می گردد. کشاورزی صرفاً به بخش زراعت محدود نمی شود اگرچه این بخش پایه کشاورزی بوده و در سایر بخش‌ها اثرگذار است. در واقع اگر کشاورزی به صورت سنتی اتفاق افتد توجیه اقتصادی ندارد لذا باید به سمت کشاورزی صنعتی حرکت کنیم.

معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان جهادکشاورزی استان تصریح کرد: اعتقاد بر این است تا جایی که امکان دارد (به دلیل مشکلات آب و خاک) زراعت به ویژه کاشت محصولات سبزی و صیفی به محیط های کنترل شده انتقال داده شود و در مورد توسعه گلخانه ها در سطح استان نیز باید توجه نمود سرمایه‌گذاری‌های زیادی صورت گرفته که نشانگر توجیه اقتصادی آن است. در صورت یکپارچه سازی اراضی بهره‌وری افزایش خواهد یافت و امکان استفاده از فناوری های نوین مانند سیستم های آبیاری نوین و استفاده از مکانیزاسیون وجود خواهد داشت زیرا در تولید اگر حرفی برای گفتن داشته باشیم باید آب در دسترس باشد و اگر امکانات زیربنایی ایجاد شده و امکان آبیاری به میزان لازم فراهم آید تولید افزایش خواهد یافت.

وی در مورد یکپارچه سازی اراضی افزود: اگر بتوانیم تعاونی‌های تولید(همانند آنچه در پایاب سدها ها اتفاق می افتد) راه اندازی کنیم اراضی ملی و اراضی شخصی در قالب تعاونی برنامه ریزی خواهد شد و در این صورت از خرد شدن اراضی کشاورزی و از بین رفتن آن جلوگیری به عمل خواهد آمد.

شفیعی در زمینه پرداخت هزینه گندم های خریداری شده اظهار داشت: استان آذربایجان شرقی جز استان های سردسیر است و طبیعی است که استانهای گرمسیر اعتبارات خرید تضمینی را سریعتر دریافت کرده اند اما همانطوری که رئیس محترم سازمان جهادکشاورزی استان نیز اعلام کرده اند تا ده روز آینده بخش بزرگی از مطالبات پرداخت خواهد شد یعنی با توجه به شروع فصل کشت برنامه دولت پرداخت هر چه سریعتر مطالبات کشاورزان می باشد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید