Iranian Agriculture News Agency

رنجبران خبر داد:

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان شرقی گفت: با توجه به تغییر رویکرد دانشگاه، تمایل داریم تا در زمینه احیای دریاچه ارومیه و حل مشکلات استان نقش فعالی را ایفا کنیم.

همکاری دانشگاه آزاد اسلامی و سازمان جهاد کشاورزی در زمینه احیای دریاچه ارومیه

 به گزارش خبرنگار ایانا از آذربایجان شرقی، آرش رنجبران در نشست شورای تحقیقات و پژوهش سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی که با حضور رئیس سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی برگزار شده بود با اشاره به ورود دانشگاه آزاد اسلامی به مدیریت، مهندسی محیط زیست و توسعه پایدار حوزه آبریز دریاچه ارومیه، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان یک نهاد خدمتگزار در عرصه آموزش و پژوهش در آستانه چهلمین سال تاسیس خود، تغییر رویکرد و ماموریت داده است و با توجه به تدوین سند تحول و برنامه پنج ساله، ورود جدی به مسایل و مشکلات کشور را به عنوان هدف و ماموریت اصلی خود قرار داده است.

وی دانشگاه اسلامی را یک شبکه علمی معرفی نموده و افزود: تفاوت دانشگاه آزاد اسلامی با سایر دانشگاهها این است که 400 واحد و مرکز در سراسر کشور با یک گستره جغرافیایی بزرگ در اختیار دارد که اگر سیاستگذاری صحیحی داشته باشد می تواند یک فرهنگ درست را در کشور نشر بدهد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان شرقی ادامه داد: دانشگاه آزاد اسلامی با 35 واحد و مرکز در استان آذربایجان شرقی می تواند همین نقش آفرینی را داشته باشد.

رنجبران در خصوص برنامه های این دانشگاه در استان گفت: ما در استان دو برنامه علمی جامع تعریف کرده ایم و در حال حاضر مشغول تدوین برنامه سوم هستیم.

وی ادامه داد: برنامه اول توسعه پایدار دریاچه ارومیه است که تحت عنوان « مدیریت و مهندسی محیط زیست و توسعه پایدار حوضه آبریز دریاچه ارومیه» شناخته می شود. برنامه دوم نیز در حوزه چرم و کفش است که با توجه به سابقه درخشان استان آذربایجان شرقی و شهر تبریز به عنوان پایتخت چرم و کفش باید یک پشتوانه علمی در این حوزه داشته باشد. این ماموریت ها با توجه به آمایش منطقه ای و مشکلات مطرح شده در این حوزه ها انتخاب شده است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان شرقی در خصوص اجرای طرح پایش در دانشگاه آزاد اسلامی و فواید آن گفت: هدف طرح پایش استفاده از شبکه ایست که دانشگاه آزاد در اختیار دارد تا به وسیله آن یک برنامه علمی براساس نیازهای آمایشی در هر مناطق کشور ایجاد شود در نتیجه با سوق دادن سالانه 200 هزار پایان نامه دانشگاهی که در این دانشگاه تالیف می شود، به سمت مشکلات کشور، می توانیم در حل این مشکلات و پیداکردن راهکارهای مناسب، اقدامات سازنده ای انجام بدهیم.

رنجبران با اشاره به اینکه مدرک گرایی در جامعه امروز رنگ باخته است و آینده نگری و اشتغال جای آن را گرفته است، اظهار داشت: طرحی با عنوان پویش در دانشگاه آزاد اسلامی شروع شده است که به عنوان پایلوت در استان اصفهان اجرا شده و با موفقیت همراه بود و به زودی نیز در آذربایجان شرقی به اجرا خواهد درآمد.

وی افزود: این طرح که از کشورهای موفق اروپایی الگوبرداری شده است در واقع طرح اشتغال همزمان با تحصیل است که از سال دوم تحصیلی آغاز شده و دانشجو دو الی سه روز در هفته با انجام هماهنگی های لازم و مهیا نمودن زیرساختها در زمینه مرتبط با رشته تحصیلی مشغول به کار می شود و با حقوقی که دریافت می کند می تواند بخشی از هزینه های تحصیل خود را پرداخت نماید.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان شرقی آشنایی دانشجویان با محیط کار، کسب درآمد و ایجاد زمینه لازم جهت اشتغال دائم را از نقاط قوت این طرح دانسته و خاطر نشان کرد: متاسفانه امروزه جوانان ما بعد از سی سالگی وارد بازار کار می شوند که بسیار دیرهنگام است اما این طرح می تواند زمینه ورود به بازار کار، خصوصا در حوزه هایی مانند کشاورزی که تامین کننده امنیت غذایی مردم است را مهیا نموده و شرایط بهتری را ایجاد نماید.

رنجبران در پایان سخنان خود همکاری سازمانها، ارگانها و شرکت های خصوصی و داخلی را لازمه اجرای طرح های این دانشگاه دانسته و گفت: امیدواریم که بتوانیم در کنار سازمان جهاد کشاورزی، قدم های مثبتی در راستای حل مشکلات استان برداریم.

در ابتدای جلسه جعفر رحمانی کهنموئی رییس دبیرخانه علمی دانشگاه آزاد اسلامی استان و امید رفیعیان مجری برنامه علمی «مدیریت و‌مهندسی محیط زیست و توسعه پایدار دریاچه ارومی » به تبیین ماهیت و اهداف این برنامه علمی برای حل چالش های موجود در حوضه دریاچه ارومیه پرداختند.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید