Iranian Agriculture News Agency

فتحی مطرح کرد:

رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی گفت: دانشگاه ها مراکز علمی کشور هستند و باید برای رفع مشکلات کشور از قبیل احیا دریاچه ارومیه، به میدان بیایند.

لزوم ورود دانشگاه به مساله اشتغال پایدار روستایی و افزایش ارزش افزوده کشاورزی

به گزارش خبرنگار ایانا در استان آذربایجان شرقی، اکبر فتحی در نشست شورای پژوهش و تحقیقات این سازمان ضمن استقبال از همکاری های مشترک سازمان جهاد کشاورزی و دانشگاه آزاد اسلامی استان، دریاچه ارومیه را یک چالش اساسی برای کشور دانسته و گفت: عنوان دانش بنیان در شعاری که مقام معظم رهبری برای سال جاری انتخاب نموده اند، ناخودآگاه ذهن همه را به سمت دانشگاهها که مراکز علم و دانش هستند معطوف می نماید.

وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در خصوص عقب ماندن حوزه کشاورزی از سایر حوزه ها در زمینه تولید دانش بنیان، گفت: مراکز تحقیقاتی بخش کشاورزی و دانشگاه ها به این سوال پاسخ دهند که برای رفع این خلاء و افزایش ضریب نفوذ دانش در بخش کشاورزی چه باید بکنیم؟ چرا که این بخش متولی امنیت غذایی کشور است و با توجه به محدودیتهایی که در زمینه آب و خاک داریم، اگر به سمت تولید دانش بنیان حرکت نکنیم، تامین امنیت غذایی کشور به راحتی ممکن نخواهد شد.

رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی میانگین سنی کشاورزان استان را بالا دانسته و خاطر نشان کرد: علیرغم اینکه در سالهای اخیر جوانان نیز به حوزه کشاورزی وارد شده اند اما به دلیل سن بالا و سطح تحصیلات، مشکلاتی در خصوص افزایش ضریب دانش در حوزه کشاورزی داریم.

فتحی در خصوص مشکلاتی که بر سر راه تعامل دانشگاه و حوزه های کشاورزی و صنعت دارد، گفت: در دستگاههای اجرایی این باور ایجاد شده است که خروجی دانشگاهها منطبق با نیازها و مشکلات جامعه نیست و کارشناسانی که تربیت می شوند نیز مهارت و تسلط کافی ندارند، اما ما فراموش می کنیم که خود نیز خروجی همین سیستم آموزشی هستیم که از آن ایراد می گیریم.

وی افزود: البته در نظام آموزشی نیز یک نواقصی وجود دارد و اصلاحات و تغییراتی نیز که در دانشگاه آزاد اسلامی شروع شده است حاکی از اشراف به این نواقص و تلاش در راستای رفع آن است. این تلاشها شایسته قدردانی است و در این زمینه به طور کامل با این دانشگاه همکاری خواهیم کرد.

رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی ادامه داد: اگر بتوانیم درنظام آموزشی افرادی را تربیت کنیم که در کنار علم لازم، مهارت کافی را نیز داشته باشند، این افراد به نیروی انسانی مبدل خواهند شد که مشکلات جامعه را تشخیص داده و حل می نمایند.

فتحی برخی انتقادات اساتید مراکز علمی را ناشی از عدم  آشنایی کافی آنها از محدودیتهای سازمانهای اجرایی دانسته و اظهار داشت: اجرای بسیاری طرح ها در حوزه کشاورزی تقاضامحور است و ما باید کشاورز را متقاعد نماییم تا برای اجرای طرح، درخواست بدهد.

وی ادامه داد: عدم درک طرفین در دانشگاه و دستگاه اجرایی از یکدیگر سبب می شود تا هر طرف، سوی دیگر را در تقابل با خود دیده و از همکاری با وی سرباز زند و در نتیجه ارتباطی که لازمه تربیت نیروی کارآمد و صالح و برای حل مسایل بخش کشاورزی است، ایجاد نشود.

رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی برخی چالشهای این حوزه را تهدید کننده امنیت غذایی دانسته و گفت: نظام بهره برداری موجود بخش کشاورزی ما از کیفیت مناسبی برخوردار نیست، چرا که زمینهای کشاورزی کوچک است و مکانیزاسیون توجیه اقتصادی ندارد در نتیجه قیمت تمام شده افزایش یافته و توان رقابت با تولیدکنندگان خارجی کاهش می یابد.

فتحی ادامه داد: آنچه در حوزه صادرات ماکارونی اتفاق افتاد، نمایانگر همین مساله بود، چرا که بعد از اصلاح نظام یارانه ای، قیمت ماکارونی تولیدکنندگان داخلی، از کشور ترکیه نیز بیشتر بوده و توان رقابت با آنها از بین رفت که این مساله از نبود نظام بهره برداری مناسب نشات می گرفت.

وی نابسامانی که در حوزه بازرگانی محصولات کشاورزی حاکم است را ناشی از شرایط اقتصادی دانسته و اظهار داشت: با ادامه شرایط گذشته، کشاورزان، دامداران، کارخانجات فرآوری، متولیان و مردم بهره نخواهند برد بنابر این لازم است که مراکز دانشگاهی به این مشکلات ورود کرده و آنها را حل کنند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی با اعلام آمادگی برای امضای تفاهم نامه با مراکز دانشگاهی برای حل مشکلات این حوزه، گفت: اگر پژوهش ها بر نیازمندی های هر بخش متمرکز شود می تواند یک مشکل اساسی را حل کند اگر در مطالب پژوهشی، مشورتی با دستگاه اجرایی شود تا نیازمندیهای حوزه اجرایی نیز در این خصوص مدنظر قرار می گیرد، می تواند کارآمدی پژوهش را افزایش یابد.

فتحی افتتاح مرکز خدمات غیردولتی در بخش کشاورزی توسط دانشگاه آزاد را از مصادیق دانش بنیان نمودن این حوزه دانسته و خاطر نشان کرد: این دانشگاه با افتتاح مرکز یاد شده خود را در معرض ارتباط با کشاورز قرار داده است تا بتواند خدمات را با بهترین کیفیت به وی ارائه دهد.

 وی در خصوص طرح مدیریت مهندسی محیط زیست و توسعه پایدار حوضه آبریز دریاچه ارومیه گفت: در حال حاضر پاسخ به این پرسش که چرا دریاچه ارومیه را موضوع بررسی های علمی قرار دهیم دیگر موضوعیت ندارد چرا که چالش این دریاچه تبدیل به بحران شده است و در حال از دست دادن زمان هستیم. بنابراین باید هرچه سریعتر اقدامات لازم در این خصوص انجام شده و دانشگاه نیز به عنوان مرجع علمی مورد انتظار مردم، پیشنهادها و راهکارهای خود در این خصوص را ارائه دهد.

رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی با دعوت از نماینده دانشگاه آزاد اسلامی استان برای عضویت در کمیته احیای دریاچه ارومیه این سازمان، خاطر نشان کرد: در دنیا معمولا طرح هایی وارد مرحله اجرا می گردد که در محیط دانشگاهی مطالعات کافی روی انجام شده و موفقیت آن تضمین شده است اما متاسفانه ما در خصوص دریاچه ارومیه هزینه زیادی را در بخش های مختلف صرف کرده ایم اما همچنان بازخورد متناسب و مناسبی دریافت نکرده ایم چرا که در این خصوص هماهنگی وجود نداشته است.

فتحی نگاه سخت افزاری به احیای دریاچه ارومیه را یکی دیگر از دلایل عدم موفقیت در احیای این دریاچه دانسته و گفت: راه حل حفظ و بهبود وضعیت دریاچه ارومیه اقدامات غیر سازه ای است که در آن به مساله معیشت کشاورزان و بهره بردارانی که آنجا زندگی می کنند نیز توجه شود، زیرا اجرای هر طرحی در خصوص این دریاچه بدون نظر گرفتن این کشاورزان، همراهی جامعه محلی را نخواهد داشت و با شکست مواجه خواهد شد.

وی افزود: خوشبختانه در مرکز تحقیقات و سازمان جهادکشاورزی برخی طرح های اصلاح الگوی کشت در راستای احیای دریاچه ارومیه انجام شد که به وسیله کشور ژاپن پشتیبانی می شود و کارایی آن بسیار بیشتر از اقدامات سازه ای است که در طول سنوات گذشته انجام شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی در پایان سخنان خود با تاکید بر همفکری و تعامل با دانشگاه، گفت: امیدواریم دانشگاه آزاد اسلامی حضور پر رنگ تری در حوزه های کشاورزی داشته باشد و طرح هایی از قبیل اشتغال پایدار روستایی که در این دانشگاه اجرا می شد، از سرگرفته شود افزایش ارزش افزوده کشاورزی در استان، از دیگر حوزه هایی است که ورود این دانشگاه می تواند موثر بوده و باعث بهبود وضعیت کشاورزی استان شود.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید