Iranian Agriculture News Agency

نجفی:

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اهر گفت: شهرستان اهر قطب دامپروری در استان آذربایجان شرقی است.

شهرستان اهر قطب دامپروری در استان آذربایجان شرقی است

به گزارش خبرنگار ایانا در استان آذربایجان شرقی، علی نجفی در نشست خبری با حضور خبرنگاران خبرگزاری ‌های رسمی کشور که وحید کاظم زاده مشاور رئیس سازمان و رئیس اداره روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی نیز حضور داشت، افزود: با توجه قطب دامپروری بودن شهرستان اهر امسال برای تهیه نهاده‌های دامی بیشتر کشاورزان به کاشت جو روی آوردند که این شهرستان از نظر تولید جو مقام دوم و در تولید سیب و عدس نیز رتبه سوم استانی را کسب و امیدواریم در تولید ذرت(اهر مکه سی) که در بیش از ۲۷۵ هکتار از اراضی به زیر کشت این محصول رفته مقام اول را به دست آورد.

وی در ادامه از وجود ۹ مورد صنایع تبدیلی و تکمیلی تهیه میوه خشک در شهرستان اهر نیز خبر داد و خواستار بازگشت سرمایه خارج شده از شهرستان توسط سرمایه‌داران اهری مقیم سایر شهرستان‌های کشور برای ایجاد صنایع تبدیلی میوه در این شهرستان شد.

نجفی گفت: متأسفانه با وجود قدمت تاریخی شهرستان اهر هنوز توسعه چشمگیری در این شهرستان مشاهده نمی‌شود و نیازمند حمایت‌های جدی دولتمردان و سرمایه‌گذاران برای پیشرفت این شهرستان است.

وی افزود: عملکرد جهاد کشاورزی شهرستان اهر در دولت گذشته در حوزه آب‌وخاک، باغبانی و زراعت نسبت به دولت قبل از آن در حدود ۴۰ درصد مثبت بوده به ‌طوری‌که در دولت قبل در حوزه آب‌وخاک در آبیاری نوین حدود ۲۲۰ هکتار صورت گرفته بود که در دولت سیزدهم این میزان به ۴۰۰ هکتار افزایش‌یافته و در سایر موارد نیز این پیشرفت قابل‌مشاهده است.

نجفی گفت: شهرستان اهر پنجمین شهرستان استان از نظر مساحت و دارای ۷ دهستان با ۲۰ نفر کارشناس پهنه، ۷۰۰ اعضای نظام‌مهندسی، ۱۶ فروشگاه مجاز سمی، تعداد 17 هزار و 394 نفر بهره‌بردار پهنه است که سطح کل اراضی کشاورزی این شهرستان نیز ۱۹۱ و ۷۴۱ هکتار بوده که از این مساحت ۸۴  هزار و 241 هکتار زراعی و 7 هزار و 500 هکتار نیز باغی است.

وی با بیان اینکه امسال تمام سطح زراعی شهرستان اهر زیر کشت خواهد رفت و هیچ زمین زراعی آیش نخواهد شد از کشاورزان خواست حتماً مناطق زراعی خود را برای کاشت محصول با توجه به تناوب و الگوی کشت حتماً انجام دهند، چرا که با آیش زمین زراعی احتمال خطر فرسایش آبی و خاکی و حتی سم کوبی دام‌ها و غیره بسیار زیاد بوده و نیاز است با توجه به مشکل آب‌وخاک و نیاز جدی به حفظ خاک زراعی حتماً نسبت به کاشت اراضی کشاورزی اقدام شود.

مدیر جهاد کشاورزی اهر، از مهم‌ترین محصولات امسال شهرستان را گندم، جو، عدس و سیب برشمرد و گفت: امسال کشاورزان اهر با عمل به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص شعار سال حدود ۵۷ هزار هکتار از اراضی کشاورزی خود را به زیر کشت بردند و در راستای حفظ و حراست از آب‌وخاک و امنیت غذایی اقدام کردند.

وی در ادامه گفت: از مساحت کل ۷۵۰۰ باغ مثمر و غیرمثمر شهرستان اهر سالانه حدود ۱۵۰ هزار تن سیب تولید می‌شود که متأسفانه سالهاست شاهد ریخته شدن مقداری از این محصول به صورت بادریز در کنار جاده ها هستیم که امیدواریم با همت مسئولان و ورود سرمایه گذاران برای ایجاد کارخانه‌های تولیدی و فرآوری پایین دست این محصول اقدام جدی شود و این اداره نیز با ایجاد زمینه های مناسب حمایتی و تسهیلاتی از این سرمایه گذاران حمایت ویژه خواهد کرد.

نجفی همچنین افزود: جهاد کشاورزی اهر از افرادی که بخواهند در حوزه دام، زراعت، باغ و غیره در این شهرستان سرمایه‌گذاری کنند حمایت جدی خواهد شد.

وی بارش امسال را ۲۹۴ میلی‌متر عنوان کرد و افزود: امسال بارش باران نسبت به سال قبل ۴۴ میلی‌متر افزایش داشته که امیدواریم این افزایش تداوم پیدا کرده تا شاهد افزایش محصولات زراعی و باغی باشیم.

نجفی در خصوص برندسازی محصولات کشاورزی منحصربه‌فرد شهرستان اهر نیز گفت: امیدواریم در آینده نزدیک شاهد برندسازی محصولات سیب قره قرمز و اهر مکه سی در جریان جشن برداشت این ۲ محصول منحصربه‌فرد این شهرستان باشیم.

وی در ادامه از کشاورزان خواست برای تهیه نهاده مورد نیاز حتماً گندم تولیدی را به مناطق خرید تحویل دهند و در این راستا امسال تاکنون ۱۳ هزار تن گندم از کشاورزان به قیمت ۱۱ هزار ۵۰۰ تومان خریداری شده است.

مدیر جهاد کشاورزی اهر در خصوص میزان خسارت وارده به محصولات زراعی و باغی این شهرستان در سال جدید نیز افزود: از میزان ۱۵۰ هزار تن تولید سیب در سال متأسفانه امسال ۳ عامل سرمای دیررس بهاره، سرمای زودرس پاییزه و عدم تلقیح باغات، تولید سیب را به ۸۰ هزار تن کاهش داده و در واقع ۵۰ درصد کاهش محصول بوده و در محصولات زراعت نیز با توجه به وجود سن زیاد و کاهش بارندگی رشد در حد مطلوب بوده ولی در اثر وزش باد گرم بیش از ۵۰ درصد خسارت به محصولات زراعی وارد شد به طوری که امسال پیش‌بینی برداشت گندم ۳۶ هزار تن تخمین زده شده بود که در اثر این خسارت(وزش باد گرم) احتمالاً حدود ۱۵ هزار تن گندم برداشت شود.

گفتنی است در پایان این نشست از عکاسان فعال خبری بخش کشاورزی استان با اهدای لوح و جوایزی تجلیل شد.

 

 

 

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید