Iranian Agriculture News Agency

تاج الدینی در گفتگو با ایانا خبر داد:

سرپرست مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان هوراند از برداشت سماق در سطح بیش از 700 هکتار از باغات این شهرستان خبر داد.

برداشت بیش از 500 تن سماق از باغات شهرستان هوراند

سیدرضا تاج الدینی در گفتگو با خبرنگار ایانا در آذربایجان شرقی گفت: عملکرد این محصول حدود 700 کیلوگرم در هکتار برآورد شده و پیش بینی می شود از کل باغات این شهرستان نزدیک 500 تن سماق برداشت شود.

وی با بیان اینکه برداشت این محصول از اواخر مرداد ماه شروع و تا اواخر شهریور ادامه می یابد ادامه داد: از 700 هکتار سماق در این شهرستان 550 هکتار به صورت جنگلی و 150 هکتار دست کاشت می باشد که از لحاظ کیفیت ، رنگ ، طعم، خاصیت دارویی و ... نه تنها در کشور بلکه در دنیا جایگاه بالایی دارد.

 سرپرست مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان هوراند افزود: سماق به لحاظ ارزش غذایی و دارویی یکی از محصولات اصلی این شهرستان بوده و هوراند با سماقش در کشور شناخته شده است.

تاج الدینی افزود: تکثیر این محصول ارزشمند اغلب به صورت پاجوش بوده که در سالهای اخیر تحقیق و تولید نهال سماق از طریق کشت بافت و همچنین بذر به روش آزمایشگاهی انجام یافته و در مطالعه و بررسی وضعیت تولید در شهرستان می باشد همچنین ایجاد سامانه های آبگیر و بانکت بندی در باغات سماق جهت ذخیره آب باران به صورت الگویی در برخی باغات انجام می گردد.

وی تاکید نمود: امید است با تحقیقات بیشتر در زمینه افزایش کمیت و کیفیت محصول سماق، حمایت از کشاورزان و صنایع تبدیلی این محصول قدمهای مثبتی در زمینه بالا بردن وضع اقتصادی کشاورزان، توسعه باغات در اراضی شیب دار، جلوگیری از فرسایش خاک و حفظ جنگلهای ارسباران برداشته شود.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید