Iranian Agriculture News Agency

رحیم زاده در گفتگو با ایانا خبر داد:

کاشت سورگوم دانه ای برای اولین بار در استان آذربایجان شرقی

مدیر امور زراعت سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی از کاشت سورگوم دانه ای برای اولین بار در استان آذربایجان شرقی خبر داد.

کاشت سورگوم دانه ای برای اولین بار در استان آذربایجان شرقی

 جلال رحیم زاده در گفتگو با خبرنگار ایانا در آذربایجان شرقی، با بیان اینکه اولین بار در این استان سورگوم دانه ای رقم فومن در سال 1401 کشت گردیده است گفت: کاشت سورگوم دانه ای از اردیبهشت ماه آغاز شده و تا اواخر مرداد ماه در سطح 120 هکتار کشت شده است.

وی هدف از کشت  این محصول را جایگزین کردن مصرف دانه سورگوم بجای دانه ذرت در مصرف خوراک دام و طیور در شهرستان های استان اعلام کرد و گفت: معمولاً سورگوم فرآوری‌ شده در تغذیه طیور مورد استفاده قرار می‌گیرد و واریته‌های جدید سورگوم منابع خوب پروتئین و انرژی در تغذیه جوجه‌های گوشتی و سایر گونه‌های مختلف پرندگان است.

مدیر امور زراعت سازمان جهادکشاورزی استان با بیان اینکه می‌توان در جیره جوجه‌های گوشتی و مرغان تخم‌گذار بیش از 70‌ درصد و در خوراک بوقلمون 55 درصد از ذرت را با سورگوم جایگزین کرد، ادامه داد: با توجه به پروفیل تغذیه‌ای سورگوم، این غله به عنوان منبع پروتئین در جیره شناخته شده و از نظر سایر ترکیبات بسیار شبیه به ذرت می‌باشد و پروفایل اسیدهای آمینه سورگوم نسبت به ذرت کامل‌تر بوده و مکمل اسیدهای آمینه کنجاله سویا شناخته شده است.

وی تاکید کرد: سورگوم دانه ای مقاوم به شوری بوده و حدود 40 درصد نیاز آبی کمتری نسبت به ذرت دانه ای مصرف می کند و دارای دوره رشد 100-90 روزه بوده که از مزایای کاشت زراعت مذکور نسبت به ذرت دانه ای است که توسعه این محصول و استفاده در جیره غذایی دام و طیور می تواند در کاهش واردات ذرت دانه ای از خارج از کشور نقش اساسی داشته باشد.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید