Iranian Agriculture News Agency

دستاوردهای شاخص شیلات استان آذربایجان شرقی در سال 1400 اعلام شد

افزایش سرمایه گذاریهای کلان در پرورش ماهیان سردآبی/کشت وتولید جلبک اسپیرولینا به روش گلخانه ای در…

مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی دستاوردهای شاخص شیلات استان آذربایجان شرقی در سال 1400 را اعلام نمود.

توسعه پرورش ماهیان خاویاری در حاشیه رودخانه ارس

قاسم جعفروند در گفتگو با خبرنگار ایانا در آذربایجان شرقی گفت: مرور خدمات این مدیریت در سال گذشته  نشان می دهد دستاورد ما علاوه بر توسعه آبزی پروری و آبزی مصرفی در چند دهه گذشته، خدمت به مردم در سایه تلاش وکوشش شبانه روزی تولید کنندگان و خادمان عرصه شیلات بوده است.

وی با بیان اینکه روحیه جهادی در این مدیریت سرلوحه پیشبرد اهداف اداری ما است و کم کاری به هر نوع و شیوه ای با روحیه جهادی ما همسو نیست افزود: امروزه مدیران شیلات باید بیش از هر زمان دیگری در خدمت  آبزی پروران و صنعت آبزی پروری باشند، چراکه آبزی پروری قسمت مهمی از تغذیه مردم را تامین می نماید.

مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهادکشاورزی استان گفت: انعکاس به موقع و مناسب موفقیتهای آبزی پروری در استان علاوه بر اطلاع رسانی عمومی به مردم ایران، هم استانیهای عزیز را نسبت به تلاشها و اهداف  متعالی این مدیریت آگاه تر می کند ادامه داد:  این مدیریت فعالیت خود را از سال 1367 در استان آذربایجان شرقی شروع کرده است و اکنون با گذشت 33 سال با تلاش و همت بزرگ مردان عرصه تولید جزو استانهای برتر در حوزه شیلات و آبزی پروری می باشد.

وی با بیان اینکه سیاستها  و برنامه ریزیهای این مدیریت تا پایان سال1400 باعث افزایش سرمایه گذاریها  و سرعت بخشی به تولید آبزیان در استان  گردیده است افزود: پروژه کشت و تولید جلبک اسپیرولینا به روش گلخانه ای از جمله پروژه هایی است که توسط  یکی از شرکتهای دانش بنیان استان با مشارکت دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه آزاد اسلامی تبریز و با مشاوره پژوهشکده بیوتکنولوژی در سال 1400 با ظرفیت اسمی 18 تن در سال ماده خشک جلبک  عملیات اجرایی تولید آن آغاز شد.

جعفروند با بیان اینکه این طرح از نظر سیستم تولید و سازه ها در نوع خود در کشور منحصر بفرد بوده و چهارمین واحد کشت گلخانه ای در کشور  محسوب می شود افزود: این شرکت در راستای تکمیل زنجیره عرضه اقدام به اخذ مجوز تولید قرص و مکمل جلبک از سازمان غذا و دارو نموده و در سیاستهای آتی خود تولید انواع مکمل های غذایی در مصارف انسانی، خوراک دام و طیور و آبزیان، صنایع آرایشی و بهداشتی، صنایع تصفیه آب و هوا و بیوسوخت را برنامه ریزی کرده است.

وی با بیان اینکه با توجه به تجربیات موفق در سالهای گذشته در زمینه پرورش آزمایشی انواع ماهیان خاویاری در چند مزرعه، مجوز پرورش 40 تن ماهیان خاویاری در مراحل صدور و احداث می باشد افزود: متقاضیان سرمایه گذاری در دو شهرستان خداآفرین و جلفا آمادگی خود را در زمینه سرمایه گذاری در تولید و پرورش ماهیان خاویاری و صنایع فرآوری و بسته بندی تا مرحله صادرات اعلام نموده اند که این مدیریت با برنامه ریزیهای انجام شده امیدوار است هم استانیهای عزیز در سالهای آتی شاهد رشد و توسعه فزانیده در پرورش  ماهیان خاویاری در حاشیه رودخانه ارس باشند .

 جعفروند گفت: درسال 1400 احداث دو مگاپروژه پرورش ماهیان سردآبی که شامل یک واحد به ظرفیت 1500 تن توسط کشت و صنعت شهید سلمیانی ارس در ساحل رود ارس شهرستان خداآفرین و یک واحد به ظرفیت 1440 تن پروژه پرورش ماهیان سردآبی توسط شرکت آذرآباد جویان ارس واقع در شهرستان جلفا شروع شد، که طرح فاز اول مجتمع به ظرفیت 62 تن در سال به بهره برداری رسیده است.

وی ادامه داد:  مگاپروژه 2000 تنی سردآبی توسط شرکت مرزن آباد چای در پایاب سد حاجیلار چای بخش خاروانای شهرستان ورزقان  هم در شرف اخذ مجوزهای مربوطه است.

مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهادکشاورزی استان در خاتمه ضمن ابراز خرسندی از احداث برزگترین واحد سرپوشیده پرورش ماهی قزل آلای شمالغرب کشور افزود: طبق پیش بینی های انجام شده عملیات احداث فاز اول این طرح در سه ماهه اول سال 1401 به اتمام رسیده و بهره برداری از مجتمع آغاز خواهد شد .

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید