Iranian Agriculture News Agency

جعفروند در گفتگو با ایانا خبر داد:

مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی از پرورش ماهی در کارگاههای ماسه شویی در این استان خبر داد.

 تولید آبزیان با آب کارگاه های ماسه شویی در استان آذربایجان شرقی

قاسم جعفروند در گفتگو با خبرنگار ایانا در آذربایجان شرقی با اعلام این مطلب گفت: امروزه افزایش جمعیت جهانی  باعث افزایش  تقاضای  جهانی برای غذا شده است و این مدیریت با توجه به محدودیت منابع آبی با نگاهی نو به توانهای بالقوه بخش آبزی پروری در استان نسبت به  ایجاد امنیت غذایی در این حوزه و تولید ماهیان در سیستم های مختلف از جمله کارگاه های ماسه شویی اقدام کرده است.

وی افزود: پرورش ماهی در کارگاههای شن و ماسه شویی با توجه به امکانات بالقوه موجود از جمله وجود مخازن و استخرها و آب مناسب از  نظر کیفی وکمی باعث تولید ماهی با هزینه کم واستفاده دو منظوره از آب مصرفی این کارگاهها می شود.

مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهادکشاورزی استان ادامه داد: در صورت پرورش ماهی ابتدا آب مصرفی به ترتیب از چندین استخر پرورش ماهی بتنی عبور می کند سپس آب خروجی از استخرها جهت ماسه شویی استفاده می شود و در نهایت به استخرهای ترسیب می رسد که با فیلتراسیون و رسوب گیری دوباره به چرخه مصرف بر می‌شود .

وی ادامه داد: تلفیق مصرف آب هم در پرورش ماهی و هم در ماسه شویی راهکار مناسبی است که علاوه بر مصرف بهینه آب باعث افزایش تولید آبزیان می شود.

 جعفروند افزود: این طرح با کمک به اهداف توسعه ای شیلات و همچنین ایجاد درآمد اضافی  برای صاحبان کارگاه ها باعث ترویج فرهنگ آبزی پروری و آبزی مصرفی در منطقه می شود.

وی ادامه داد: با لحاظ تعیین کیفیت آب مصرفی و با تخمین وجود تعداد 100 کارگاه شن و ماسه شویی دراستان آذربایجان شرقی ، می توان جهت تولید انواع ماهیان به میزان 500 تن برنامه ریزی کرد.

مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهادکشاورزی استان در پایان خاطرنشان کرد: این مدیریت مثل همیشه در کنار آحاد مردم  بوده و جهت  ساماندهی این کارگاهها برای پروش آبزیان اعلام آمادگی می کند .

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید