Iranian Agriculture News Agency

شریفی مقدم خبر داد:

مجری ملی و مسئول هماهنگ کننده طرح جامع ترویج وزارت جهادکشاورزی در حوضه دریاچه ارومیه گفت: افزایش بهره وری مصرف و مدیریت آب با به کارگیری آخرین یافته های ترویجی و علمی رویکرد اصلی در نجات دریاچه ارومیه در دولت سیزدهم است.

افزایش بهره‌وری و مدیریت آب ، رویکرد اصلی نجات دریاچه ارومیه در دولت سیزدهم

 به گزارش خبرنگار ایانا در آذربایجان شرقی، محمد شریفی مقدم در کارگاه آموزشی و نشست ویژه تشریح ابعاد، اهداف و ماموریتهای طرح ارتقای بهره وری و کاهش مصرف آب در کشاورزی(بهکاشت) با محوریت طرح جامع ترویج وزارت جهادکشاورزی که در حاشیه نخستین رویداد کشاورزی دانش بنیان و نوآور ویژه حوضه دریاچه ارومیه برگزار شده بود درخصوص کارهای انجام گفته در حوضه دریاچه ارومیه، تعداد سایتهای موجود، تعداد بهره برداران، مساحت اراضی درگیر حوضه دریاچه و تمام موارد و موضوعات مربوط به حوضه را برای حاضرین تشریح کرده و گفت: برنامه سال آتی با دقت و انسجام بیشتری انجام خواهد گرفت.

وی با اهمیت جلوه دادن نقش مرکز تحقیقات و ترویج اظهار کرد: با توجه به کارهای شاخص انجام گرفته توسط محققان، در سال 1401 هماهنگی تنگاتنگی با مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی و مدیریت هماهنگی ترویج کشاورزی خواهیم داشت.

 شریفی مقدم با بیان اینکه ۳۵۰ هزار کشاورز در سه استان حوضه آبریز دریاچه ارومیه در آذربایجان شرقی ، آذربایجان غربی و کردستان فعالیت دارند گفت: توجه به اشتغال و معیشت این بخش با توجه به بهره وری آب کشاورزی در دستور کار دولت سیزدهم قرار دارد.

وی با بیان اینکه طرحهای ترویجی کشاورزی در زمینه احیای دریاچه ارومیه در سه فاز اجرایی شده است گفت: فاز اول با ۱۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال در ۲۵ سایت، فاز دوم با ۱۰ میلیاردریال و فاز سوم نیز با ۳۷ میلیاردریال در ۳۵ کانون و ۵۰ سایت اجرایی شده است.

مجری ملی ومسئول هماهنگ کننده طرح جامع ترویج وزارت جهادکشاورزی درحوضه دریاچه ارومیه افزود: فاز اول طرح احیای دریاچه ارومیه با بهره برداری ازطرح انتقال آب از سدکانی سیب به عنوان مهمترین پروژه روبه اتمام است.

وی گفت: گام دوم احیای دریاچه ارومیه در دولت سیزدهم با شعار افزایش بهره وری آب در بخش کشاورزی در دست اجراست که باید تلاش و برنامه ریزیها حول این مورد باشد.

 شریفی مقدم با اشاره به برگزاری نمایشگاه و رویداد کشاورزی دانش بنیان و نوآور حوضه دریاچه ارومیه ادامه داد: چهار طرح جامع زراعت، باغبانی، ترویج و آب و خاک در طول پنج سال گذشته تحت عنوان احیای دریاچه ارومیه توسط وزارت جهاد کشاورزی، اجرا شده است.

وی ارائه دستاورها و نتایج طرحهای جامع وزارت جهادکشاورزی در حوضه دریاچه ارومیه توسط سه استان حوزه آبریز در طول پنج سال اخیر، حضور کشاورزان پیشرو در حوزه اقدامات احیای دریاچه ارومیه، حضور ستاد احیا و شرکتهای فنی و مهندسی، مشاوره ای و طرف قرارداد طرح نجات دریاچه ارومیه و برگزاری کارگاه های آموزشی تخصصی را از محورهای برگزاری این رویداد بیان کرد.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید