Iranian Agriculture News Agency

بیطرف در بی‌برنامگی خیلی با وزرای پیشنهادی دیگر روحانی تفاوتی نداشت. برنامه‌های پیشنهادی او بیشتر وظایف ذاتی وزارت نیرو و شعارهایی کلیشه‌ای بودند که امروز به عنوان اکابر مدیریت منابع آب ایران شناخته می‌شوند و نقل و نبات محفل‌های مجازی و واقعی آب محسوب می‌شوند. اما مجلس در مورد بیطرف به مانند سایر وزرای پیشنهادی، بیطرف و بی‌تفاوت عمل نکرد.

آثار ورشکستگی آبی در یک انتخاب

کاوه مدنی، استاد دانشگاه امپریال کالج لندن

در حالی که میزان فعالیت و مطالبات سمن‌ها و فعالان محیط زیستی مخالف بیطرف طی چند هفته اخیر شدت گرفته بود، بسیاری از متولیان دولتی آب با فراغ بال مشغول مصاحبه‌ها و انتشار بیانیه‌های مختلف در حمایت از این وزیر سابق نیرو به عنوان تنها منجی اصلح آب ایران بودند که از قافله جا نمانند و موقعیت کنونی خود را تثبیت کنند. گروه اول عدم رای اعتماد مجلس به این گزینه اصلاح طلب را به منزله پیروزی برای دغدغه مندانی می‌دانند که نا امیدانه از همه راهکارهای موجود برای جلب نظر مجلس به نقاط تاریک کارنامه گذشته و نقصان‌های احتمالی عملکرد آینده وزیر پیشنهادی به شدت تلاش کردند. این موفقیت، بی‌شک، اعتماد به نفس مطالبه‌گران محیط زیستی را بالا می‌برد و این باور عمومی را تقویت می‌کند که سرانجام گوش‌های ناشنوا نسبت به فغان‌های مظلومانه محیط زیست اندکی حساس شده‌اند.

در مقابل، این اتفاق به منزله شوکی بزرگ برای گروه دوم یعنی جبهه حامیان وزیر پیشنهادی و فعالان دولتی صنعت آب کشور به حساب می‌آید که در کمال ناباوری گزینه مورد نظر خود را بازنده مسابقه دولت و فعالان زیست محیطی دیدند. این گروه که در مورد احتمال عدم موفقیت بیطرف اندکی شک نداشتند، پس از این اتفاق هم مجلس را به سیاسی کاری متهم می‌کنند و از این اتفاق به عنوان فرصتی سوخته برای نجات ایران از بحران آب با سکانداری مدیری متخصص و توانا یاد می‌کنند.

بیطرف در بی‌برنامگی خیلی با وزرای پیشنهادی دیگر روحانی تفاوتی نداشت. برنامه‌های پیشنهادی او بیشتر وظایف ذاتی وزارت نیرو و شعارهایی کلیشه‌ای بودند که امروز به عنوان اکابر مدیریت منابع آب ایران شناخته می‌شوند و نقل و نبات محفل‌های مجازی و واقعی آب محسوب می‌شوند. اما مجلس در مورد بیطرف به مانند سایر وزرای پیشنهادی، بیطرف و بی‌تفاوت عمل نکرد.

این رویکرد متفاوت مجلس در مورد بیطرف نه خیلی سیاسی بود و نه خیلی محیط زیستی. این اتفاق برنامه‌ریزی نشده توسط جناح‌های سیاسی تنها نشانگر فراگیر بودن دغدغه آب در کل کشور است. آثار ورشکستگی آبی بر معیشت مردم و فشارهای اقتصادی ناشی از آن به حدی رسیده است که نمایندگان را توسط رای دهندگان حوزه خود تحت فشار قرار می‌دهد .

سئوال‌ها و ایرادهای نمایندگان در خیلی از موارد غیر تخصصی و پوپولیستی و تکرار همان مطالبی بودند که هر روز می‌شنویم و در فضاهای مجازی می‌خوانیم. اما روحانی، بیطرف و تیم او، همانند سایر متولیان دولتی منابع آب کشور، این دغدغه‌ها را به خوبی نمی‌شناختند و برای واکنش مناسب به آنان جوابی قانع کننده آماده نکرده بودند .

عدم درک درست سیاسیون از شرایط مملکت و دغدغه‌های جدی معیشتی و اقتصادی مردم اتفاق جدیدی نیست. رأی بالای احمد توکلی در مقابل هاشمی رفسنجانی، پیروزی احمدی نژاد، رای بالای کاندیدای مورد حمایت رهبر تتلیتی‌ها، پیروزی ترامپ و برکزیت نمونه‌های ایرانی و بین‌المللی اتفاقات سیاسی غیرمنتظره ناشی از شکاف بین مردم و دولت و عدم درک دغدغه‌های معیشتی مردم، به‌خصوص قشر آسیب‌پذیر اقتصادی است که در رأی پایین حجتی، وزیر کشاورزی و ربیعی، وزیر کار هم نمود پیدا کرد .

هر چند که واکنش شتاب‌زده در انتخاب سرپرست کنونی وزارت نیرو از میان گزینه‌های تکراری و فاقد کارنامه موفق نشانی از جدی گرفتن مطالبات مردم و دغدغه فراگیر و ملی در مورد مشکلات آب کشور ندارد، امید است که روحانی، تیم اجرایی او و متولیان دولتی صنعت آب کشور این زنگ خطر مردم و مجلس را جدی بگیرند و در مورد انتخاب گزینه سکانداری وزارت نیرو با برنامه، وسواس و سلیقه عمل کنند. بدون تصمیم جدی برای حل مشکل آب کشور به عنوان یکی از اصلی‌ترین چالش‌های ملی، نمی‌توان به اصلاح وضعیت کنونی امیدوار بود .

منبع: صفحه اینستاگرام کاوه مدنی


انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید