Iranian Agriculture News Agency

معاون طرح و توسعه شبکه های آبیاری و زهکشی سازمان آب و برق خوزستان، از لایروبی سرشاخه‌های رودخانه کرخه منتهی به تالاب هورالعظیم خبر داد.

سرشاخه‌های رودخانه کرخه منتهی به تالاب هورالعظیم لایروبی شد

معاون طرح و توسعه شبکه های آبیاری و زهکشی سازمان آب و برق خوزستان، از لایروبی سرشاخه‌های رودخانه کرخه منتهی به تالاب هورالعظیم خبر داد .

به گزارش ایانا از پاون، حمیدرضا خدابخشی با اعلام خبر فوق، هدف از اجرای این پروژه را تامین حقابه زیست محیطی تالاب هورالعظیم و کاهش آثار ناشی از بروز پدیده ریزگردها عنوان کرد .

وی از آغاز لایروبی و نی زدایی به وسعت 150 هزار متر مکعب، در طول 5 هزار و 600 متر از رودخانه در منطقه بستان، تنگه چذابه روخانه کرخه (هوفل) شاخه عبیاوی، در 18 اسفندماه 1395 خبر داد و افزود: این پروژه با هزینه ای افزون بر 17 هزار میلیون ریال در 25 تیرماه سال جاری به اتمام رسید .

معاون طرح و توسعه شبکه‌های آبیاری و زهکشی سازمان آب و برق خوزستان، تامین حقابه زیست محیطی هورالعظیم، مقابله با بروز آثار پدیده ریزگردها، هدایت و تسهیل جریان آب رودخانه کرخه به تالاب، جمع آوری نیزارها و برداشت رسوبات رودخانه ای را از دستاوردهای این پروژه خواند .

وی افزود: از دیگر نتایج حاصل شده پس از اجرای پروژه لایروبی سرشاخه‌های رودخانه کرخه منتهی به تالاب هورالعظیم، می‌توان از رفع انسداد رودخانه که به واسطه تجاوز به حریم آن ایجاد شده بود، کاهش خطرات ناشی از آب گرفتگی روستاها و شهرهای بالادست و افزایش ظرفیت آبگذری در رودخانه هوفل را نام برد .


انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید