Iranian Agriculture News Agency

معاون بهره‌برداری آب منطقه‌ای فارس بیان کرد:

معاون بهره برداری آب منطقه ای فارس گفت: با وجود اینکه نیمی از ظرفیت سدهای استان آب ذخیره سازی شده اما درسد درودزن آب برای کشاورزی وجود ندارد.

سد درودزن آبی برای کشاورزی ندارد

معاون بهره برداری آب منطقه ای فارس گفت: با وجود اینکه نیمی از ظرفیت سدهای استان آب ذخیره سازی شده اما درسد درودزن آب برای کشاورزی وجود ندارد .

به گزارش ایانا از پاون، حسین صالح جهرمی معاون بهره‌برداری آب منطقه‌ای فارس با شروع فصل کشت و کار محصولات آب بر مانند برنج و کمبود منابع آبی استان، برخی از کشاورزان برای کاشت این محصولات اقدام به خرید آب می‌کنند، گفت: براساس قانون فروش وانتقال آب چاه‌های کشاورزی ممنوع است و با افراد متخلف به شدت برخورد می‌شود .

وی افزود: از حدود ۷۰ هزار حلقه چاهی که در استان فارس وجود دارد ۳۵ هزار حلقه برق دارند و از این تعداد حدود ۱۱ هزار حلقه دارای کنتور هوشمند هستندکه مقدار برداشت آب از این چاه‌ها کنترل می‌شود .

وی بیان کرد:نصب کنتور‌های هوشمند تنها بر روی چاه های برق دار میسر است تا بتوان مقدار مصرف آب را کنترل کرد .

معاون بهره برداری آب منطقه‌ای فارس در ادامه به مقدار آب‌های ذخیره شده پشت سدهای استان اشاره کرد و گفت: آب پشت سد درودزن اکنون ۳۹۶ میلیون متر مکعب است و 330میلیون مترمکعب آن حجم غیرقابل برداشت است و67میلیون آب قابل استفاده تنها برای شرب شهر شیراز و شهرستان مرودشت است و امسال پس از ۴۶ سال بهره‌برداری از این سد تنها سالی است که این سد آب برای کشاورزی ندارد .

معاون حفاظت وبهره برداری آب منطقه‌ای فارس اضافه کرد: روزانه ۱۰۰ هزار متر مکعب آب از این سد به شیراز و ۳۰ هزارمتر مکعب هم به مرودشت انتقال می‌یابد .

صالح جهرمی افزود: حجم ذخیره هشت سد استان فارس در حال حاضر حدود ۲ هزار و ۹۵۰ میلیون متر مکعب است .

وی، حجم آب موجود درسد رودبال را ۷۹ میلیون متر مکعب، سدچشمه عاشق نی ریز ۴۲ میلیون متر مکعب، سدتنگاب فیروزآباد ۶۸ میلیون متر مکعب اعلام کرد و افزود: سدهای ایزد خواست و سیوند هم هیچ ذخیره آبی ندارند .

معاون بهره برداری آب منطقه ای فارس از همه مردم خواست تا در مصرف آب صرفه‌جویی کنند تا در فصل گرما با مشکل روبه رو نشوند .

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید