Iranian Agriculture News Agency

تدوین برنامه جهادی برای احیای منابع طبیعی کشور

رییس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور از تدوین برنامه جهادی برای احیای سرزمین با رویکرد مدیریت جامع حوزه‌های آبخیز در شهریور امسال خبر داد.

تدوین برنامه جهادی برای احیای منابع طبیعی کشور

به گزارش ایانا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، عباسعلی نوبخت در ۴۹ امین جلسه هفتگی طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت که با حضور مدیران ستادی و استانی در خوزستان برگزار شد، گفت: این برنامه جهادی در بازه زمانی پنج ساله و در محور‌های پنج‌گانه در بخش‌های جنگل، آبخیزداری، مرتع، بیابان و حفاظت از عرصه‌های منابع طبیعی تدوین شده است.

وی برنامه توسعه جنگل و طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت، طرح نهضت توسعه جهادی آبخیزداری در کشور، طرح تحولی احیای پوشش گیاهی و تولید علوفه مراتع کشور، طرح بیابان‌زدایی و تثبیت کانون‌های بحرانی گرد و غبار و حفاظت از عرصه‌های منابع طبیعی را به عنوان محور‌های پنج‌گانه این برنامه معرفی کرد.

نوبخت با بیان این که از این پس، برنامه جهادی مبنای کار در سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور خواهد بود، اظهار امیدواری کرد؛ اجرای این برنامه، گام بلندی در احیای سرزمین و منافع مردم در سراسر کشور باشد.

وی به اجرای طرح‌های آبخیزداری در کشور نیز اشاره و تصریح کرد: در کل ۹۰ میلیون هکتار عرصه برای اجرای طرح آبخیزداری در کشور باقی مانده که در قالب برنامه ۱۰ ساله باید به اتمام برسد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی، از هدفگذاری اجرای عملیات آبخیزداری در ۲۰ میلیون هکتار در برنامه هفتم توسعه خبر داد و افزود: براساس ساختار‌ها و توانمند‌های سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور به ویژه از نظر نیروی‌ تخصصی انسانی، توانایی اجرای ۴۰ میلیون هکتار آبخیزداری در عرصه‌های کشور وجود دارد.

وی در عین حال اجرای آبخیزداری در سطح ۴۰ میلیون هکتار را منوط به تخصیص و پرداخت به موقع اعتبارات مورد نیاز دانست.

رییس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور به تدوین برنامه‌ برای احیا، غنی‌سازی و مدیریت مراتع کشور نیز اشاره و اذعان داشت: برای احیا و غنی‌سازی ۵۰ میلیون هکتار مراتع کشور، برنامه آماده کرده‌ایم.

به گفته وی، برنامه مقابله با بیابانزایی در سطح سه میلیون هکتار در قالب برنامه جهادی احیای سرزمین نیز برنامه‌ریزی و تدوین شده است.

 

نیکبخت در مورد اجرای طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت نیز تصریح کرد: کاشت نهال در برخی از استان‌های کشور با حضور استاندارها، مسوولان، دانش آموزان و اقشار مختلف مردم آغاز شده، اما روز ۱۶ آذر برای اعلام رسمی کاشت نهال‌های تولید شده انتخاب شده است.

وی افزود: در زمینه کاشت یک میلیارد درخت، استان‌ها پایش می‌شوند و امتیاز خواهند گرفت.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که تمام اقدامات و کاشت نهال‌ها در سامانه ساتک ثبت می‌شود، اظهار داشت: آمار‌ها و اطلاعات دقیق کاشت نهال‌ها در سراسر کشور در اختیار مسوولان و مردم قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: در این طرح چهار ساله قرار است سالانه ۲۵۰ میلیون اصله نهال کاشته شود، اما با توجه به این که برخی نهال‌ها برای آن که به استاندارد‌های لازم برای کاشت برسند به دو یا سه سال زمان نیاز دارند از این رو ممکن است در سال نخست این طرح، تعداد ۱۷۰ میلیون تا ۲۰۰ میلیون اصله نهال در عرصه‌ها غرس شوند و در سال‌های دوم و سوم طرح، جبران کاشت نهال انجام گیرد.

نوبخت در همین حال به ایجاد کارگروه پیگیری زمین و زمین‌خواری اشاره کرد و گفت: رییس سازمان، معاون حفاظت از امور اراضی، مدیرکل ممیزی، مدیرکل حراست، فرمانده یگان حفاظت و نماینده‌ای از وزارت اطلاعات و مدیرکل ادارات منابع طبیعی استان مورد نظر از اعضای این کارگروه خواهند بود.

وی از مدیران استانی خواست فهرست تمام پرونده اراضی تصرف شده‌ای که باید خلع ید شوند را مشخص و در اختیار فرمانده یگان حفاظت و سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور قرار دهند.

رییس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور تاکید کرد: ما برای خلع ید اراضی تصرف شده با هیچ کس و هیچ مسوولی تعارف نداریم و اگر کسی خطایی کرد ابتدا اقدامات قانونی از سوی استان‌ها باید انجام و سپس به سازمان منابع طبیعی اطلاع‌رسانی شود.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید